Połyskliwość tworzywa
Dodatki i modyfikatory

Anonymous
9 sty 2014, 13:20 *.171.82.246

Witam,
Mam następujący problem. W zakładzie produkujemy detal dostępny w wersji w kilku kolorach. Produkt ten ma jednak zbyt błyszczącą powierzchnię co wpływa negatywnie na jego funkcyjność. Wyczytałem, że antystatyk i stabilizator UV mogą wpływać na tworzywo właśnie nadając mu połysk. Produkując ostatnią partię usunęliśmy ze składu stabilizator i antystatyk - wyrób nadal się błyszczy. Formy (detal wytwarzany metodą wytlaczania z rozdmuchem) zostały oddane do piaskowania lecz i to nie wiele pomogło. Co więcej powierzchnia detalu przy pewnych wariantach kolorów błyszczy się bardziej niż przy innych (te same parametry procesu, skład (poza zmianą barwnika)). I tu mam następujące pytania:
- Czy istnieją środki powodujące matowienie tworzywa? Osobiście nie znalazłem żadnych, a obróbka powierzchni gotowego detalu (specjalnym papierem ściernym) odpada ze względu na wielkość produkcji.
- Czy barwniki mogą wpływać na zwiększanie lub zmniejszanie połyskliwości powierzchni? Barwniki pochodzą od tego samego producenta (niestety w karcie katalogowej barwników nie ma składu chemicznego i nie mogę ich porównać, a wątpię żeby Polski dystrybutor udostępnił mi informację składu chemicznego barwników w celu porównania). A domyślam się, że barwniki różnią się między sobą tylko pigmentem.
- Czy barwnik w zależności od koloru może wpływać na obniżanie sztywności wyrobu? Taka sama sytuacja jak przy połysku. Dla jednego barwnika wyroby są sztywne, dla drugiego "miękkie" i uginają się.

Iebm
9 sty 2014, 13:38 Iebm

1. Matowienie formy dla wyrobów z poliolefin jest zalecane ze względu na odprowadzenie powietrza , ale NIGDY NIE SPOWODUJE ZMATOWIENIA POWIERZCHNI - wręcz przeciwnie .
2. Wypolerowanie formy przy tej technice zaleca ię dla PVC na przykład
3. Zmatowienie powierzchni detalu uzyskasz poprzez dodanie kredy do tworzywa( eventualnie talk , ale on obniża udarność )
4. przy barwnikach istotny jest nośnik - najczęściej jest to odmiana LDPE , LLDPE albo EVA . Surowce te podwyższają połysk rozdmuchiwanego detalu , jak również podwyższja udarność ( zmiękczają ). Standardowo dodając np. 2% barwnika , dodajesz 1,5% surowca który jest nośnikiem , a to bardzo dużo

Anonymous
10 sty 2014, 7:22 *.171.82.246

Dziękuje za odpowiedź.
1. Mógłbyś jednak rozwinąć trochę myśl, że zmatowienie formy dla poliolefin nie spowoduje zmatowienia powierzchni detalu ? Bo wydawać by się mogło, że powierzchnia detalu odzwierciedla powierzchnię formy.
3. Jeśli dodanie talku pozwoli zmatowić powierzchnię i zmniejszyć udarność to będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ chcemy też lekko podnieść sztywność wyrobów.
4. Zgadza się - barwniki są na nośniku PE.

Iebm
10 sty 2014, 13:18 Iebm

O ile w formach wtryskowych ze względu na wysokie ciśnienie detale z poliolefin odzwierciedlają fakturę ( chociaż tez kiepsko , zaleca sie bardzo gruba fakturę ) o tyle w gnieździe formy rozdmuchowej ciśnienie jest ≤ 6 [MPa] W takim wypadku PE czy PP w ogóle nie odzwierciedlą faktury , która w tym wypadku działa jedynie jako forma odpowietrzenia gniazda . Bierze sie to z charakterystyki poliolefin , to jest temp. zeszklenia i zawartości wosku na powierzchni przede wszystkim .

Anonymous
10 sty 2014, 13:32 *.171.82.246

Kolejne pytanie mi się nasunęło. Czy dodanie mączki drzewnej do składu - w tym wypadku zamiast talku, dałoby efekt matujący ? I wracając do kwestii talku, czy zna ktoś jakiś talk godny polecenia do HDPE.

Iebm
10 sty 2014, 14:35 Iebm

Drewno da efekt brązowych wtrąceń , nie da również matu . Nie znam cen talku , natomiast kreda chyba jest tańsza i lepsza do zmatowienia

Anonymous
13 sty 2014, 7:15 *.171.82.246

Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Zrobimy więc testy z dodatkiem kredy i dam znać jaki był efekt.

Technik1
13 sty 2014, 11:43 Technik1

Witam,

Jeżeli zamierzacie nadal używać stabilizatora UV to kreda musi być bardzo dobrej jakości. Duża zawartość żelaza znacznie zredukuje skuteczność działania stabilizatora.

Anonymous
14 sty 2014, 9:17 *.171.82.246

Czym powinna charakteryzować się kreda bardzo dobrej jakości? Obniżoną zawartością żelaza w składzie ? Jeśli tak to na jakim poziomie ? Pytam, ponieważ nadal zamierzamy stosować stabilizator UV - a jestem laikiem jeśli chodzi o wpływ poszczególnych dodatków na siebie.

Technik1
14 sty 2014, 11:45 Technik1

Jeżeli kreda zawiera do 0,03% Fe2O3 to ma znikomy wpływ na stabilizator UV, przy większych ilościach może osłabić jego działanie.

Forum