Pomiar wilgotności tworzyw sztucznych
Tworzywa techniczne

Michal1984
3 sty 2013, 12:51 Michal1984

Witam,

Co sądzicie o badaniu próbek granulatu i określaniu jego stopnia wilgotności korzystając z klasycznej metody ważenia i obliczenia za pomocą wzoru:

Ww= m1-m2
------- x 100 %
m2

Gdzie m1- masa granulatu przed suszeniem
m2- masa granulatu po wysuszeniu

Wiem że jest metoda Karla Fishera, która dokładnie nam poda stopień zawilgocenia ale czy w warunkach produkcyjnych nie laboratoryjnych można się ratować właśnie tą wyżej wymienioną metodą ? Czy wyniki będą wiarygodne ? Za wszelkiego rodzaju podpowiedzi z góry dziękuje.

Pozdrawiam,

Michał

Michal1984
3 sty 2013, 12:56 Michal1984

Wzór nieco się rozjechał. Jest on na tej stronie http://www.tworzywa.pwr.wroc.pl/index.php?co=bad03

Generalnie od wagi wilgotnego tworzywa (m1) odejmujemy wagę po wysuszeniu granulatu (m2) i dzielimy ją przez wagę suchego granulatu (m2) a następnie wynik odejmowania i dzielenia mnożymy razy 100%. Tak dla ułatwienia żeby nie było nieścisłości.

Jeszcze raz pozdrawiam,

Michal1984
3 sty 2013, 13:00 Michal1984

Znalazłem jeszcze wydaje mi się ciekawą metodę pomiaru wilgotności. Halogenowy analizator wilgoci. Wydaje się fajne urządzenia ale pewnie cena jak zawsze przy tego typu urządzeniach zawrtona. Kto ciekawy niech rzuci okiem

http://pl.mt.com/pl/pl/home/microsites/moisture-check/indus_solution/plastics.html

Iebm
3 sty 2013, 15:44 Iebm

1. temat pomiaru wilgotności tworzywa był już poruszany na forum , nawet dość obszernie. O ile sprawdzenie pewnych grup tworzyw , czy istnieje zawilgocenie uniemożliwiające przetwórstwo jest bardzo łatwe , wręcz organoleptyczne ( poliolefiny , styreny etc ) , o tyle w wielu przypadkach ( np. poszczególne składników dry -blendu ) nie jest to możliwe i bez miernika się nie obędzie .
Są dostępne mierniki w przystępnych cenach , nie podaję firm żeby nie być oskarżonym o reklamę :)
Ale w internecie jest tego dość dużo

Przemekkk
24 wrz 2013, 14:51 Przemekkk

Warto zainteresować się też innymi metodami pomiaru wilgotności. Zamiast bawić się w czasochłonne ważenie materiału, można zastosować miernik wilgotności względnej. Dostępne są sondy, które wystarczy umieścić w materiale i odczytać wilgotność oraz temperaturę. Należy pamiętać, że jest to wilgotność powietrza, a nie zawartość wody w produkcie. Jedno z drugiego wynika, ale nie jest to to samo. Przy tej metodzie bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na temperaturę materiału. W rezultacie można sobie oszacować jaką wilgotność powinien mieć materiał przy danej temperaturze.

Adam_w
7 sie 2017, 9:59 Adam_w

Witam.

Czy wiecie jaka powinna być górna granica wilgotności granulatu PP, do produkcji włókniny PP-owej, poniżej której proces przebiega bez problemowo i nie jest potrzebne suszenie ? Czy do pomiaru granulatu z worków, wystarczy higromet o odpowiednim zakresie ?

Adam

Anonymous
7 sie 2017, 13:31 *.254.165.188

Cze 

Odnośnie wilgotności to przeszedłem swoje i taki pomiar wilgotności w worku nic nie daję. Jedynym dobrym sposobem jest pomiar na wagosuszarce i próby danego materiału czy już to jest wystarczające.

Adam_w
8 sie 2017, 7:59 Adam_w

Dziękuję za odpowiedź.


Dominoj
2 paź 2018, 11:35 Dominoj

super wzór 

Chris_biker
5 lip 2021, 14:14 Chris_biker

Cześć,

Jakich urządzeń szukać (jakich używacie ) do zbadania wilgotności PA 6.6.? 

Proszę o przykłady - nazwa firmy/ model/ cena??

Materiał po pobycie w suszarce w temp. 80 st. x 3 godz. nadal wydaje się że ma bardzo dużo wilgoci. Pieni się, ma dużo pęcherzy i nie wygląda to dobrze, co przekłada się na problemy z procesem

Forum