Przemiał PA
Tworzywa techniczne

Dd_1825
30 lip 2015, 13:12 Dd_1825

Witam,
ostatnio u mnie w formie "urodził" się pomysł, aby odpady pozostałe po procesie wtryskiwania poddawać mieleniu i dodawać w ilości 5-10% do czystego granulatu. Następnie przetwarzać taką mieszankę metodą wtrysku. Stosowanym tworzywem jest PA6 GF30.
Moje pytanie dotyczy: czy dodatek takiego przemiału może pogorszyć właściwości fizykochemiczne gotowego wyrobu? Czy wpływa na lepkość i współczynnik płynięcia tworzywa?
Czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych procesów obróbki? Czy wystarczające będzie zabezpieczenie odpadów w ceku uniknięcia ich zanieczyszczenia i oddzielenie na sitach grubszych granulek od pyłu powstałego podczas mielenia,
Bardzo proszę o odpowiedź :)

Yellow
31 lip 2015, 11:35 Yellow

Witaj Dd_1825
nie wiem do czego są te detale ale:
- możesz dodać przemiał ale musisz pamiętać że mielenie spowoduje spadek wytrzymałości wyrobu gotowego (dlatego jeśli robicie jakieś testy na wyrobach które produkujecie to powinno Wam to wyjść na tych testach). Najlepiej dodawać tak jak sugerujesz około 5% ale to jest Moja opinia
- dodanie przemiału powinno spowodować wzrost wskaźnika MFI ale nie jestem w stanie powiedzieć z ilu na ile.

Ogólnie to wszystko zależy od tego do czego służą Twoje detale. Musicie zrobić testy i zobaczyć co z tego wyjdzie bo bez tego możemy tylko gdybać co by było gdyby.

Pozdrawiam
Yellow

Industrializtor
27 sie 2015, 14:50 Industrializtor

Kolega Yellow w zasadzie wyczerpał temat.
My dodajemy 10-20% przemiału (PA6 GF25), zależnie od aplikacji i nie ma z tym większych problemów.
Uwagi, jakie mógłbym dodać to:
- jeśli pracujecie na formie o skomplikowanych zamknięciach, zwiększa się ryzyko przetrysków (lepsze płynięcie tworzywa). Trzeba dostosować proces i przetestować właściwości końcowych wyrobów. Detale do testów należy pobrać nie wcześniej niż po 2-3 godz pracy na przemiale, żeby kolejne "generacje" przemiału przeszły przez proces.
- jeśli stwierdzisz niestabilność w procesie z przemiałem (czas dozowania, poduszka), należy zwrócić uwagę na jakość przemiału (jak najmniejszy rozrzut wielkości cząsteczek) i mieszanie z granulatem (sekwencja dozowania przemiału).
- dla wymagających aplikacji, przemiał powinien być suszony osobno (jeśli nie jest od razy zawracany).
Powodzenia

Forum