Tłusty szlam w układzie chłodzenia
Wtryskiwanie

Franek88
6 gru 2012, 18:53 Franek88

Mam taki problem , posiadam chlodzenie wodne wtryskarek na zasadzie przelewowej, do zbiornika 1000L , pompa pcha wode przez formy, chlodnice oleju itd, na powrocie zamontowana szafa w ktorej po lamelkach splywa woda schlodzona dodatkowo wentylatorem spowrotem do zbiornika.
Problem polega ta tym iz w zbiorniku , wezach wytraca sie jakichs tlusty szlam, przedmuchujac chlodnice oleju wyleciala tego dosc duza ilosc taki jakbym tlusty szlam, chlodnice wprawdzane kompresorem na szczelnosc i jest ok a nawet jakby nie byly to raczej woda by byla w oleju a nie na odwrot.. Co to moze byc? W ukladzie woda kranowka. Na zime glikol.

Iebm
6 gru 2012, 19:30 Iebm

Używać chłodni wentylatorowej , w wodzie osadza sie wszystko to , co prąd powietrza ze sobą niesie. Załóż jakiś prosty filtr przed pompą -

Piotrzawadzinski
6 gru 2012, 21:25 Piotrzawadzinski

Witam.
Myślę, że dodatki takie jak do wody w basenie poprawią sytuację.
Pozdrawiam

Chemiqua
7 gru 2012, 9:24 Chemiqua

1. tak jak pisze Iebm - mając otwartą chłodnię, w której woda chłodnicza ma kontakt z powietrzem z hali produkcyjnej w wodzie może być wszystko.

2. Gdzie znajduje się zbiornik wody ? Nad poziomem posadzki ? pod poziomem posadki ? Pytam dlatego, że spotkałem się kiedyś z taką sytuacją, że zbiornik był pod powierzchnią posadzki, był zawsze praktycznie otwarty, w zakładzie stosowało się również farby i lakiery i niestety wielokrotnie podczas mycia posadzki resztki organiczne trafiały do zbiornika i tworzył się właśnie taki szlam.

3. Ten szlam może być również spowodowany rozwojem mikroorganizmów w wodzie tj. bakterie, grzyby oraz glony. Jeżeli temperatura wody nie przekracza 50 stopni C, a jest powyżej 15-20, to będą to idealne warunki do rozwoju, dodatkowo jeżeli mają pożywkę w postaci np. resztek organicznych opisanych z pkt. 2 oraz kontakt z powietrzem, mają prawie raj.

4. Jak rozumiem glikol Pan stosuje na zimę dlatego, że zbiornik lub część instalacji znajduje się poza budynkiem produkcyjnym i temperatura tam spada poniżej zera w trakcie przestojów ?
Dodatkowo czy glikol jest po prostu mieszanką glikolu z wodą, czy też glikol jest modyfikowany antyskalantami oraz inhibitorami korozji ?

5. Wysoka twardość wody + punkt 2 + punkt 3 = możliwy opisany efekt. I najbardziej skłaniałbym się właśnie ku temu - tzn. połączenie wielu czynników które samodzielnie nie będą aż tak szkodliwe, natomiast jak się skumulują to zaczynają się problemy poważniejsze.

6. Jaka jest barwa szlamu ? Jeżeli ma rdzawe wtrącenia lub też cała jest barwy ceglastej to może świadczyć to o korozji zachodzącej w układzie chłodzenia.

7. Jak duża jest wymiana wody w układzie ? Chodzi mi ilość wody świeżej którą należy dolać do układu w ciągu np. miesiąca. Są układy gdzie cała objętość wody w układzie w ciągu miesiąca wymieni się kilka razy, a są takie, że i w ciągu pół roku się nie wymieni.

8. Z jakimi materiałami konstrukcyjnymi ma kontakt woda w układzie ? Przede wszystkim czy woda chłodnicza ma kontakt z aluminium (materiał bardzo czuły na zmiany pH wody, a więc trudny do utrzymania i oczyszczenia) ? Jeżeli w układzie jest zastosowane aluminium czy wraz z nim (niekoniecznie bezpośrednio) są też elementy miedziane, mosiężne lub z brązu (korozja galwaniczna) ? Stal zakładam że jest, ale czy występuje np. stal ocynkowana (ocynk niestety też trudno utrzymać bez korozji wżerowej) ? Tworzywa sztuczne raczej nie mają znaczenia w kwestii korozji, są bierne chemicznie, ale niestety nie mogą być zastosowano jako budulec wszystkich elementów.

9. Chemia basenowa nie do końca będzie odpowiednia dla układów chłodzenia. Część może będzie odpowiednia, ale część na pewno nie. Dodatkowo chemia basenowa jest dość droga w porównaniu z preparatami specjalnie przystosowanymi do układów chłodzenia - choćby z tego powodu, że musi posiadać certyfikaty umożliwiające kontakt ich roztworów z ludzką skórą, a co kosztuje i ma wpływ na cenę gotowego produktu. Dodatkowo np. substancje zwalczające mikroorganizmy w basenach mogą powodować korozję chemiczną elementów układu chłodzenia (inne materiały stosuje się w technikach basenowych inne w przemyśle).

10. Co należy zrobić:
a) obowiązkowo zamontować filtr wody, najlepiej z tworzywa sztucznego, np. świecowy. Żadnych filtrów żwirowych, piaskowych czy tym podobnych - bo niestety są to doskonałe miejsca rozwoju mikrobów.
b) sprawdzić czy szlam ten rozpuszcza się w alkaliach. Próbka szlamu do zlewki, zalać całość około 5% roztworem wodorotlenku sodu i sprawdzić czy się rozpuszcza (najlepiej na ciepło, ale należy zachować daleko idącą ostrożność przy obchodzeniu się z roztworami alkaliów).
c) sprawdzić czy szlam ten rozpuszcza się w kwasach. Próbkę szlamu do zlewki, a następnie zalać np. 5-10% roztworem kwasu solnego i sprawdzić czy się rozpuszcza (podobnie zachować ostrożność).
d) do testów używać rękawic (choćby lateksowych) oraz gogli ochronnych.
e) zabezpieczyć układ przed korozją, wytrącaniem się osadów oraz rozwojem mikroorganizmów.
f) opcjonalnie oczyścić układ (ale czyszczenie dopiero po zamontowaniu filtracji wody)

Gdyby był Pan zainteresowany współpracą, to mogę zaproponować odpowiednie preparaty i technologię zabezpieczania (antyskalanty, inhibitory korozji, biocydy, glikole) oraz czyszczenia układu (łatwe do użycia alkaliczne i kwaśne preparaty do czyszczenie układów chłodzenia). Dodatkowo po wstępnych ustaleniach możemy również zrobić Panu testy na dostarczonej próbce szlamu.

Kontakt do mnie:
lukasz.zezadlo@chemiqua.pl
tel. kom.: 533-916-555
tel/fax: (12) 411-02-47

Serwis24h
7 gru 2012, 20:48 Serwis24h

Witam.Jeśli nie chcesz inwestować w profesjonalną
chłodnię to podziel zbiornik na dwie części oddzielone
przegrodą przelewową.Zatrzyma to zanieczyszczenia
mechaniczne.Na glony pozostaje chemia,ale trzeba uważać
na produkty takiej mieszaniny w wysokiej temperaturze,
można sobie narobić problemów.Powodzenia.

Chemiqua
10 gru 2012, 8:30 Chemiqua

Serwis24h napisał:
Witam.Jeśli nie chcesz inwestować w profesjonalną
chłodnię to podziel zbiornik na dwie części oddzielone
przegrodą przelewową.Zatrzyma to zanieczyszczenia
mechaniczne.Na glony pozostaje chemia,ale trzeba uważać
na produkty takiej mieszaniny w wysokiej temperaturze,
można sobie narobić problemów.Powodzenia.
rozwiń+


Jak rozumiem odnosi się Pan do zastosowania związków chloru do usuwania zanieczyszczeń biologicznych. Ale takowe właściwie stosuje się w układach chłodzenia o większej objętości (np. 100 m3 i więcej), dodatkowo układy te powinny być układami typu otwartego, a na koniec należy zastosować inhibitory korozji odporne na działanie wolnego chloru - i niema prawa dziać się nic złego z układem chłodzenia.

Natomiast do tego typu układów zawsze (przynajmniej my) stosujemy zupełnie inne (nieutleniające) rozwiązania do usuwania zanieczyszczeń biologicznych.

Forum