Używanie olejów we wtryskarkach i znaczenie ich pielęgnacji

Używanie olejów we wtryskarkach… Bardzo dokładna filtracja stwarza podstawowe przesłanki dla dużej powtarzalności pracy wtryskarek, nawet po wielu latach.

Można ogólnie stwierdzić, że jakość wykonania komponentów układów hydraulicznych oraz maszyn w ostatnich latach uległa znaczącej poprawie. Już dawno zauważono, że przy optymalnej czystości oleju maszyny pracują z mniejszą ilością zakłóceń, a ich trwałość może ulec znacznemu wydłużeniu. Dla uniknięcia zużycia konieczny jest zatem wymóg absolutnie czystej cieczy roboczej. Jest to technicznie możliwe, ale wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami.

Faza 1 - klasy czystości od 22/19/16 do 20/17/14
Dokładność filtracji wynosi od 10 do 12μm, przy równoczesnym niskim stopniu separacji na filtrze i niewielkiej wydajności cyrkulacji filtrowanego oleju przez jednostkę zbiornikową. Pielęgnacja oleju nie jest przeprowadzana. Występują wysokie koszty awarii komponentów układu hydraulicznego.

Faza 2 - klasy czystości od 19/16/13 do 18/15/12
Filtry o dokładności od 10 do 12μm mają większy stopień separacji, a wydajność cyrkulacji przez zbiornik została podwyższona. Nie jest przeprowadzana dodatkowa pielęgnacja oleju. Dyspozycyjność urządzeń wzrasta.

Faza 3 - klasy czystości od 17/14/10 do 13/10/07
Dokładność filtracji od 5 do 12 μm z dużym stopniem separacji, wysoka wydajność cyrkulacji przez zbiornik i dodatkowa filtracja obejściowa o dokładności od 1 do 3 μm. Filtracja ciśnieniowa o dokładności 3 μm i wysokim stopniu cyrkulacji. Filtr umieszczony w odgałęzieniu z 4- do 5-krotną cyrkulacją przez zbiornik na godzinę i dokładnością od 1 do 3 μm. Realizowana jest dodatkowa pielęgnacja oleju, jakość oleju jest mierzona i kontrolowana. Należy przy tym podkreślić, że przy wysokiej dokładności filtracji (1 do 3 μm) koszty pielęgnacji początkowo wzrastają w wyniku czyszczenia zbiornika. Jednak po oczyszczeniu jednostki zbiornikowej ponownie spadają. Dyspozycyjność urządzenia jest optymalna.

Faza 4 - duże nakłady na pielęgnację oleju
Przy dużych kosztach pielęgnacji oleju klasa czystości ulega tylko minimalnej dalszej poprawie. Dyspozycyjność urządzeń również wzrasta tylko nieznacznie.

Wysokie koszty powstają przy tym z następujących przyczyn:
  • koszty zakupów i rosnące zużycie energii wskutek zbyt rozbudowanej koncepcji filtracji,
  • duże nakłady na obsługę wskutek zastosowanych dodatkowo filtrów bez ich automatycznej kontroli przez układ sterowania maszyny,
  • drogie urządzenia dodatkowe do pielęgnacji oleju, które muszą być kontrolowane i przełączane przez personel z maszyny na maszynę,
  • za małe filtry o wysokich początkowych różnicach ciśnienia i krótkiej trwałości.

Konieczne staje się zdefiniowanie klasy czystości możliwej do technicznego zrealizowania, gwarantującej optymalne zabezpieczenie przed zużyciem, a równocześnie możliwej do utrzymania w praktyce przy dających się zaaprobować nakładach.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum