Żywice same się naprawiają

Żywice same się naprawiają… Nie tylko tworzywa sztuczne, ale także żywice epoksydowe są w stanie samoczynnie się naprawiać. Tego typu surowiec opracowali właśnie naukowcy z chińskiego uniwersytetu w Zhongshan.

Stworzona i odpowiednio zmodyfikowana w Chinach żywica epoksydowa samoczynnie ulega naprawie w wyniku podgrzania do 120 st. C, a następnie ochłodzenia do 80 st C. Jest to pierwsza na świecie żywica epoksydowa, której uszkodzenia mechaniczne, np. rysy, można niemal bez śladu usunąć, nie zmieniając jednocześnie właściwości mechanicznych tworzywa sztucznego. Żywice epoksydowe to niezwykle wytrzymałe materiały polimerowe, które stosowane są zarówno w budownictwie, elektronice przy bazach podzespołów elektronicznych, jak też w przemyśle kosmicznym.

Do tej pory główną wadą żywic epoksydowych, w porównaniu do innych nowoczesnych polimerów, było to, iż raz utworzony wyrób nie podlegał już ponownemu formowaniu – materiału tego nie dało się dwukrotnie spolimeryzować. Chińscy badacze opracowali jednak nowy skład żywicy epoksydowej, którą dzięki tej modyfikacji można termicznie naprawiać. Nowa żywica utworzona została z epoksydowej bazy, której cząsteczki zawierają jednocześnie zarówno standardowe dla żywicy epoksydowej grupy funkcyjne (epoksydowe), jak i nowe grupy reaktywne – furanowe.

Nie tylko tworzywa sztuczne, ale także żywice epoksydowe są w stanie samoczynnie się naprawiać. Tego typu surowiec opracowali właśnie naukowcy z chińskiego uniwersytetu w Zhongshan.



Czytaj więcej: