Dzień Ziemi pod znakiem recyklingu już w niedzielę

Dzień Ziemi pod znakiem recyklingu już w niedzielę
W najbliższą niedzielę, 22 kwietnia przypada coroczny Dzień Ziemi. Impreza ma na celu propagowanie postaw ekologicznych, uświadomienie znaczenia recyklingu oraz promocję ochrony naszej planety. W 140 państwach świata aktywny udział ma w niej wziąć ok. 200 mln ludzi. Festyny, pikniki, warsztaty i prezentacje zaplanowano w wielu polskich miastach.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 r. w USA. Od tego czasu idea przeniosła się na cały świat. Nie omija również naszego kraju. Co roku kilka tysięcy osób uczestniczy m.in. w zbieraniu aluminiowych puszek. Jeśli pogoda dopisze, podobnie ma być również i w tym roku. Zresztą w wielu szkołach zwłaszcza najmłodsi uczniowie, nie czekają brali udział w „przyspieszonych” obchodach Dnia Ziemi.

Tegoroczna edycja wydarzenia jest poświęcona recyklingowi i towarzyszy jej hasło „Ziemia odzyskana”.

Dzień ZiemiDla przykładu w Warszawie będzie można prześledzić cały cykl oczyszczania puszek na specjalnych separatorach elektromagnetycznych. Potem będzie możliwość obserwacji ich zgniatania w prasach hydraulicznych i skanowana w specjalnych urządzeniach wykrywających ołów i inne zanieczyszczenia.

Podobne warsztaty, festyny, miejskie imprezy ekologiczne połączone ze zbieraniem puszek zaplanowano nie tylko w stolicy.

Inicjatywa ekologów ma pomóc uświadomić mieszkańcom, że rocznie na polskim rynku pojawia się ponad 2,5 mld sztuk aluminiowych puszek o wartości 250 mln zł (blisko 50 tys. ton aluminium). Odzyskując surowiec można w najprostszy i bardzo skuteczny sposób chronić środowisko, zapobiegać zmianom klimatycznym i oszczędzać pieniądze.

W tym kontekście warto zapamiętać, że recykling puszek aluminiowych w porównaniu do produkcji aluminium z rudy aluminium to m.in. mniejsza emisja zanieczyszczeń powietrza aż o 95 proc. i wody aż o 97 proc.

To także zmniejszone o 95 proc. zużycie energii elektrycznej, oszczędzanie naturalnych złóż rudy - recykling jednej tony złomu aluminiowego pozwala uchronić cztery tony boksytu oraz równowartość energetyczną 700 kg ropy naftowej.

Recykling, to wreszcie mniejsza ilość odpadów składowanych na wysypiskach i dobra okazja do zarobku. Przecież zbiórka 1 kg puszek jest warta 5 zł.Forum

Marwie

Chcialbym zacząć biznes 2018-04-26

Mzar80

Własna firma produkcyjna 2018-04-25

Lynard

TWORZYWO - POLIKETON 2018-04-24

Plaseco69

PC ABS i HIPS 2018-04-24

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Reportaże