General Electric wycofuje się z tworzyw sztucznych

General Electric planuje w drugim lub trzecim kwartale tego roku zrezygnować z działalności obejmującej produkcję tworzyw sztucznych. Taką informację przekazał wczoraj dziennikarzom Jeff Inmelt, dyrektor generalny koncernu. Powodem takiej decyzji są mniejsze niż się spodziewano przychody osiągane w minionych latach. W ostatnich latach opóźniały one przychody koncernu.

Zainteresowana przejęciem dywizji tworzyw sztucznych GE jest podobno pewna saudyjska firma, która złożyła ofertę na kwotę 12 miliardów dolarów. GE w ciągu trzech ostatnich lat zmagał się rosnącymi kosztami ropy, która jest kluczowym komponentem jeśli chodzi o przemysł tworzyw sztucznych.

Po wczorajszej informacji podskoczyły natychmiast notowania GE na nowojorskiej giełdzie. Zanotowano wzrost o 65 centów, czyli 1,9 proc., a ich wartość osiągnęła 35,41 dolara. Przez ostatnie 52 tygodnie notowania utrzymywały się na poziomie 32 - 38,5 dolara.

Jednocześnie Inmelt poinformował, że w trzecim kwartale tego roku będzie zakończony proces nabywania Abbott Laboratories, firmy działającej na rynku diagnostycznym. Stwierdził ponadto, że GE zainwestuje w globalną infrastrukturę, która w ciągu następnej dekady ma osiągnąć wartość 4 bln dolarów.

W swojej mowie skierowanej do inwestorów, dyrektor generalny wyraził też przekonanie, że podwoją się rezultaty GE związane z działalnością prowadzoną w branży medycznej i bankowości.

Wczorajsze spotkanie Inmelta z udziałowcami koncernu oraz m.in dawnymi pracownikami skończyło się ostrą awanturą. Poszło o emerytury wypłacane przez GE swoim byłym pracowników. Uważają, że są one za małe, a firma zapomniała o jakichkolwiek podwyżkach. Wysokość świadczenia nie zmienia się bowiem od siedmiu lat. Protestowało 150 osób.

GE, to największe na świecie przedsiębiorstwo, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości kapitałowej. Działa w kilkunastu branżach, m.in. w przemyśle chemicznym.

W pierwszym kwartale 2007 r. firma osiągnęła rekordowe zyski z działalności operacyjnej w wysokości 4,5 miliarda USD, czyli 0,44 USD na akcji, co stanowi wzrost odpowiednio o 8 i 10 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2006 r.

Od kilku lat koncern działa też w Polsce. Jest obecny zarówno w sektorze bankowym, jak również sprzedaje swoje produkty (sprzęt AGD, chemię budowlaną i kosmetyczną, urządzenia medyczne oraz urządzenia elektryczne dla przemysłu. Posiada trzy fabryki, Centrum Projektowe Silników Lotniczych oraz Centrum Projektowe GE Security.

Zatrudnia w naszym kraju 6 tys. osób. W latach 1992-2005 inwestycje GE osiągnęły tu 400 milionów USD. Roczna sprzedaż GE wynosi ponad 600 mln dolarów.