Kontrakty terminowe dla PP i LLDPE

Kontrakty terminowe dla PP i LLDPE
Londyńska Giełda Metali (LME - London Metal Exchange) rozpoczęła wprowadzanie kontraktów terminowych dla polimerów. Giełda nie zobowiązała się do dokładnej daty premiery kontraktów, ale handel PP i LLDPE ma być wprowadzony przed końcem 2004 roku. Przedtem jednak muszą być przeprowadzone seminaria edukacyjne dla firm przemysłu tworzyw sztucznych.

Do obrotu wejdą następujące tworzywa:
 • PP ogólnego stosowania do wtrysku (bez dodatków)
 • LLDPE ogólnego stosowania do folii (z dodatkami poślizgowymi i antyblokerami)

  Handel tworzywami będzie odbywał się w systemie 24 godzinnym, tak jak metalami, LME będzie ustalała "oficjalną cenę" raz dziennie o godzinie 16.00. Firmy będą mogły wykorzystywać ją później jako poziom odniesienia.

  Handel kontraktami terminowymi futures i opcjami będzie odbywał się do 15 miesięcy naprzód. Pozwoli to producentom i konsumentom zabezpieczyć ceny. Kontrakty będą regulowane finansowo lub przez dostawę fizycznego produktu do jednej z trzech lokacji: Antwerpia/Roterdam, Houston i Singapur.

  LME ciągle ustala wymagania dostawy dla sprzedawców, ale mają one uwzględniać wiek produktu, miejsce i czas, które będą mieścić się w standardach dla przemysłu tworzyw sztucznych.

  Jeśli wprowadzenie kontraktów terminowych zakończy się sukcesem LME planuje szybko wprowadzić handel LDPE, HDPE i być może polimerem butelkowym PET.

  źródło: Plastics & Rubber Weekly