Nowe inwestycje w "Dolinie Plastiku"

Rośnie tarnowska Dolina Plastiku. Kolejne firmy otrzymały właśnie pozwolenie na budowę na terenie Tarnowskiego Klastera Przemysłowego posiadającego status podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie.

Projekt "Plastikowa Dolina" polega na tworzeniu warunków dla rozwoju i wdrożenia klastra branży chemicznej, a w szczególności szeroko rozumianej branży tworzyw sztucznych w regionie małopolskim. Mający już osiem lat tarnowski Klaster Przemysłowy "Plastikowa Dolina" liczy obecnie około 50 ha powierzchni. Został już w większości wykupiony przez krajowych i zagranicznych inwestorów. Na terenie tarnowskiej podstrefy swoje inwestycje realizują przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne. Reprezentujące one branże tworzyw sztucznych, budownictwa, chemii i konstrukcji stalowych.

W ostatnich miesiącach projekt nabrał imponującego przyspieszenia. Aż pięć firm zdecydowało się tym okresie na rozpoczęcie działalności w „Plastikowej Dolinie”. Jedna z nich już zaczęła produkcję, dwie mają to zrobić do końca tego roku, dwie kolejne w 2008 r. Prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości w Tarnowie produkowane będą także jachty i części do samolotów.

Widząc zwiększające się zainteresowanie inwestorów zarząd klastera stara się o pozyskanie kolejnych gruntów, które mógłby zaoferować inwestorom. Pojawiła się szansa powiększenia strefy o ponad 200 hektarów.

W tej chwili Największym inwestorem jest firma Becker Farby Przemysłowe, która nowy zakład zbudowała kosztem około 20 mln zł. Jej możliwości produkcyjne szacowane są na 3 tys. ton rocznie. Becker Industrial Coatings (BIC) jest największą dywizją koncernu Beckers. Ma 16 zakładów i w skali światowej osiąga roczne obroty w wysokości 439 milionów euro. Zatrudnia około 1,6 tys. osób.

To nie koniec inwestycji. Kilka dni temu pozwolenia na budowę otrzymały kolejne przedsiębiorstwa - amerykańska firma Summit Packaging, która wybuduje w Tarnowie swoją pierwszą w Polsce fabrykę zaworów aerozolowych oraz Zakład Elementów Konstrukcyjnych "Ergobud" z Warszawy wytwarzający prefabrykowane elementy żelbetowe.

Zakład Summit Packaging o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych powstanie do września tego roku. Wartość tej inwestycji oceniana jest na 15 mln zł. Firma docelowo ma zatrudniać około 60 osób. Rozpoczął się już proces rekrutacji pierwszych pracowników.