Nowe laminaty do folii

Firma Spandex wprowadziła właśnie na rynek dwa nowe laminaty do laminowania folii oraz do banerów i wybranych tekstyliów. Nowe produkty to jednoskładnikowy laminat płynny Clear Coat 1-C oraz bezbarwny laminat IP 2803.

Polska część firmy Spandex wchodzi w skład jednego z globalnych liderów na rynku dystrybutorów mediów i maszyn do druku cyfrowego. W swojej ofercie posiada materiały do druku cyfrowego i laminacji obejmujące m.in. różnego rodzaju folie samoprzylepne oraz bannery.

Pierwszy z nowych produktów Clear Coat 1-C, to elastyczny laminat opracowany na bazie wody z filtrem UV. Przeznaczony jest do laminowania folii, banerów i tekstyliów.

W przeciwieństwie do laminatów powstałych na bazie solwentu, nie wywiera ujemnego wpływu na grafikę oraz zadrukowane podłoże. Co więcej skutecznie zabezpiecza grafikę przed ścieraniem, wilgocią i promieniami UV. Jest w stanie wytrzymać bez większych usterek nawet trzy lata.

Szczególnie warto stosować go przy zabezpieczaniu aplikacji typu roll-up wewnętrznych i zewnętrznych banerów, czyli grafiki rozwijanej z kasety, a także naklejanych na boczne, płaskie powierzchnie folii samochodowych.

Przy stosowaniu laminatów jednoskładnikowych należy pamiętać o tym, że nie są one wystarczająco odporne na roztwory zawierające alkohol. Tak więc nie zaleca się czyszczenia takimi roztworami.

Drugi z laminatów, czyli IP 2803 służy do zabezpieczania wszelkiego typu grafik okiennych na tzw. folii OWV. Są to folie charakteryzujące się dużą ilością małych dziurek - perforacji, dzięki którym nawet po zaklejeniu okna zachowuje się pełną widoczność ze środka. Folie tego rodzaju z powodzeniem stosowane są na samochodach oraz witrynach sklepowych. Pełnokolorowy nadruk techniką solwentową pozwala na osiąganie wizualnych efektów, a jednocześnie gwarantuje stosunkowo dużą trwałość wykonanych reklam.

IP 2803 jest bezbarwnym laminatem grubości 70 mikronów o wykończeniu typu błysk, z klejem akrylowym. Zapewnia trwałość aplikacji nawet do jednego roku.

Jego działanie szczególnie dobrze widać na szybach pojazdów. Podczas deszczu woda zostaje w małych porach folii, co utrudnia widoczność z wnętrza pojazdu. Tymczasem użycie laminatu IP 2803 sprawia, że woda spływa po całej powierzchni szyby i nie gromadzi się w porach.