Puławy zwiększą produkcję kaprolaktamu

Zakłady Azotowe Puławy, będące jednym z dwóch polskich producentów kaprolaktamu zwiększą swoje zdolności produkcyjne dla tego tworzywa.

Kaprolaktam to tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji włókien tekstylnych, przemysłowych, do produkcji dywanów oraz żywic inżynieryjnych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i spożywczym. Jeśli chodzi o procentowe wykorzystanie kaprolaktamu w różnych gałęziach przemysłu, to przemysł tekstylny notuje ok. 60 proc. udział, przemysł producentów opon 20 proc., tworzywa konstrukcyjne 16 proc. W naszym kraju jego wytwarzaniem oprócz Puław zajmują się także Zakłady Azotowe w Tarnowie. Wytwarzają one ok. 95 tys. ton w skali roku.

W tej chwili Zakłady w Puławach są w stanie wyprodukować ok. 65 tys. ton kaprolaktamu rocznie. Najcenniejszą, bo płatkowaną postać kaprolaktamu firma od lat wysyła na Daleki Wschód. Azja jest zresztą największym globalnym konsumentem kaprolaktamu. Nowe inwestycje spółki przewidują podniesienie mocy wytwórczych kaprolaktamu do poziomu 70 tys. ton rocznie. Podniesienie poziomu produkcji kaprolaktamu to pochodna innego projektu inwestycyjnego realizowanego w Puławach, a mianowicie budowy tlenowni.