Targi K 2007 rozpoczęte

W Düsseldorfie rozpoczęły się 17 Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K. Na 168 tys. mkw. światowy przemysł tworzyw sztucznych i kauczuku pokazuje wszystko to, co ma najlepszego.

Tegoroczne targi K zapowiadały się od dawna bardzo optymistycznie. A to głównie za sprawą globalnej koniunktury. Producenci maszyn i surowców oraz firmy przetwórcze legitymują się dobrymi wynikami gospodarczymi.
Pomimo kilku czynników ryzyka oczekiwania na najbliższe miesiące również są pozytywne. Z ust wielu ekspertów można usłyszeć, że pierwsze półrocze 2007 r. także umacnia w przedsiębiorcach przekonanie o dobrej koniunkturze. Wzrostem cieszą się wszystkie sektory branży: od produkcji i dystrybucji poprzez budowę maszyn i przetwórstwo aż na recyklingu skończywszy.

W tegorocznych targach K udział biorą firmy z 57 krajów, w tym 16 z Polski. W istocie nasz kraj jest reprezentowany jednak o wiele liczniej. Wiele spółek spotkać można bowiem na stoiskach ich zagranicznych partnerów. Łącznie swoje stoiska przygotowało blisko 2,9 tys. wystawców, którzy zaprezentują swoje nowości dla wszystkich branż przemysłowych. Wśród nich znajdują się zarówno globalne koncerny jak i nowicjusze. Ich oferta produktowa obejmuje zarówno standardowe surowce jak też indywidualnie projektowane narzędzia. Są to elementy składowe, tworzące optymalne warunki produkcji, od materiałów wyjściowych, przez maszyny i urządzenia aż po kompleksowe rozwiązania dla różnych użytkowników przemysłowych.

Do dyspozycji wystawców jest aż 168 tys. mkw., to o 8 tys. mkw. więcej niż w 2004 r., kiedy miała miejsce ostatnia edycja K. To poszerzenie miejsca wystawowego było możliwe dzięki nowej hali powstałej w północnej części terenów targowych w Düsseldorfie.

Tradycyjnie największą grupą wystawców są producenci maszyn i wyposażenia. W tym roku zajęli 115 tys. mkw. powierzchni. Dla tej grupy zarezerwowane są hale 1-4 oraz 9-17. Producenci surowców, półproduktów i elementów technicznych wystawiają w halach 5-8a. Zajmą oni 36 tys. mkw.
Z kolei przedstawiciele przetwórstwa zaprezentują się na ponad 13 tys. mkw. Nowa hala 8b przewidziana jest jako łącznik pomiędzy poszczególnymi sektorami.

Kto będzie dominował podczas targów K?

Jak zawsze najliczniejsza jest oferta włoska, zajmująca około 30 tys. mkw. Silną reprezentację przysyła Szwajcaria (8,3 tys. mkw), Austria (6,5 tys. mkw.), Tajwan (5,3 tys. mkw.) oraz Francja, Wielka Brytania i USA (po ponad 4 tys. mkw.).

Jeżeli zajętą powierzchnię wystawową rozpisać na kontynenty, to powstaje następujący obraz: Europa (bez Niemiec) – ok. 70 tys. mkw., Azja 19 tys. mkw., Ameryka 6,5 tys. mkw.

Mottem tegorocznego K jest zawołanie „Turning Vision into Business“ (Zamień wizje na interesy). Wszystkie hale targowe są otwarte aż do końca października w godzinach 10 - 18.30.

W imprezie uczestniczy również serwis Plastech.pl. Sukcesywnie będziemy zamieszczać relacje z tego co dzieje się w Düsseldorfie.