Plastech - wortal tworzyw sztucznych i opakowań
Angielska wersja językowa

Zagospodarowanie opakowań wielomateriałowych jest problemem

Zagospodarowanie opakowań wielomateriałowych jest problemem
Opakowania wielomateriałowe wciąż domagają się rozwiązania swoich problemów. Choć istnieją skuteczne metody, to jednak poziom ich zagospodarowania w Polsce wciąż jest bardzo mały.

Problem z opakowaniami wielomateriałowymi trwa już blisko 20 lat. Miał od tego czasu wiele odsłon, rozmaite etapy. Jedną z takich odsłon była choćby przyjęta w 2004 r. ustawa o wykreśleniu obowiązku odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych. Chodziło głównie o opakowania do płynnej żywności złożone z tworzywowej folii, papieru i aluminium. Za likwidacją obowiązku ich recyklingu były firmy, które wykorzystywały te materiały, ponieważ musiałyby zapłacić za recykling części opakowań. Ich argumentom sprzeciwiły się niektóre organizacje odzysku, które w imieniu przedsiębiorców zajmowały się recyklingiem odpadów i twierdziły, że na wysypiskach śmieci urosną góry opakowań wielomateriałowych.


Ostatecznie stało się tak jak lobbowali zainteresowani przedsiębiorcy – zlikwidowano opłatę produktową za opakowania wielomateriałowe, a grupa tych opakowań została wykreślona z ustawy i włączona do innych opakowań. Rządowe decyzje sprzed lat uderzyły m.in. w tych, którzy postawili już wcześniej na nowe technologie do recyklingu opakowań wielomateriałowych. Były firmy, które zainwestowały miliony złotych w dostosowanie technologii do przerobu opakowań wielomateriałowych. Tymczasem za sprawą przyjętej ustawy praktycznie zamknięto możliwość przetwarzania wielomateriałowych opakowań. O tym, jak fatalne były skutki wprowadzenia tego przepisu, niech świadczy fakt, że jak tylko stało się pewne, że ten zapis wejdzie w życie praktycznie ustała zbiórka tego typu opakowań.

Opakowania wielomateriałowe to szczególny rodzaj opakowań. Jak sama nazwa wskazuje są to produkty zbudowane z kilku różnych materiałów. Stąd też szczególna troska o ich odzysk, zwłaszcza w sytuacji istnienia w naszym kraju szeregu problemów ze skutecznym zagospodarowaniem tego rodzaju opakowań.

Rodzaje opakowań wielomateriałowych

Do najważniejszych opakowań wielomateriałowych zaliczyć można kartony wykorzystywane w przemyśle mleczarskim i służącym do rozlewania napojów. Stanowią one przytłaczająca większość wszystkich opakowań wielomateriałowych. Istnieją też oczywiście opakowania wielomateriałowe z dominującymi elementami z tworzyw sztucznych, choćby laminaty z folii, papieru i polietylenu, np. opakowania na zupki, chipsy i inne produkty w branży spożywczej, a także coraz częściej kosmetycznej i farmaceutycznej.