Bezwładność układu hydraulicznego
Wtryskiwanie

Vuko09
18 sty 2018, 9:19 Vuko09

Witam,

Chciałbym zasięgnąć porady bardziej doświadczonych osób z branży odnośnie bezwładności układów hydraulicznych wtryskarek. Chodzi mi głównie o to, jaki waszym zdaniem jest przybliżony czas reakcji maszyny (a dokładniej jej układu hydraulicznego) na zadane parametry.

Przykład praktyczny, czas wtrysku trwający ok. 0,6s ustawiony zostaje w trzech profilach. Moim zdaniem (i to chciałbym zweryfikować) czas reakcji układu hydraulicznego wynosi pewnie ok. 0,5s, wychodzi więc na to, że przy takim czasie wtrysku nie mam pojęcia co dzieje się w procesie.

Inny przykład to profil docisku ustawiony w 4 profilach trwających średnio po 0,3-0,7s. Tu też moim zdaniem nie jestem w stanie zweryfikować jakie mam w rzeczywistości ciśnienia docisku.

Podsumowując, wydaje mi się, że ustawienia profilowania (czy to wtrysku, czy docisku), gdzie jeden profil trwa mniej niż 1s. sprawia jedynie, że nie mam pełnej kontroli nad procesem i ciężko mówić o powtarzalności w kolejnych cyklach. Czy zgadzacie się z tą opinią?

Pozdrawiam :)

Hornblower
19 sty 2018, 15:39 Hornblower

I. Ilość profili prędkości wtrysku i docisku, świadczy o procesie. Tzn. im więcej tym mniej powtarzalnie. Jeśli masz detal wrażliwy na każde wahnięcie przepływy musisz ograniczyć ilość profili. Ja nie akceptuje więcej niż trzech stopni.

II. 0.5 s zwłoki to delikatne nadużycie z twojej strony. Jeśli chcesz sprawdzić swoją wtryskarkę pod względem liniowości zrób jej test. Banalny, ale lepszego nie znam.

Robisz w ten sposób. Bierzesz wypraskę najlepiej z zimnymi kanałami dolewasz ją do 80 % ( warunek musisz mieć 40% objętości wtrysku zwiększasz limit ciśnienia wtrysku na maksymalny). Nastawiasz prędkość 20 mm/s przeliczasz przez swoją rzeczywistą drogę przesuwu ślimaka (doza+ dekmpresja - poduszka = np. 60 mm). Liczysz czas teoretyczny w jakim ślimak powinien pokonywać tę drogę. 60/20= 3s. Robisz eksperyment i odczytujesz rzeczywisty czas w jakim ślimak pokonuje ustaloną drogę. Powtarzasz to dla kilki do kilkunastu stopni prędkości i wiesz wszystko. Zestawiasz wszystko w exelu i wychodzi czarną na białym na co stać twoją wtryskarkę.

Używam tej metody i jest genialna.Vuko09
31 sty 2018, 12:04 Vuko09

Bardzo dziękuje, sprawdziłem metodę i faktycznie bardzo dobrze się sprawdza. Pozdrawiam.


Forum