Konformalne kanały chłodzące
Formy

23 lis 2012, 22:25 Michal1984

Czy miał ktoś z forumowiczów styczność z taką technologią wykonania kanałów chłodzących formy. Czy jest to naprawde tak efektywne jeśli chodzi o chłodzenie wyprasek. Mam pewne wątpliwości i przemyślenia względem tej technologi ale na razie nie będę ich ujawniał. Fajnie by było podyskutować na ten temat...

23 lis 2012, 22:53 Iebm

Bardzo chętnie się przyłączę . Co do podawanej skuteczności w odbiorze ciepła to ja również bardzo wątpię w 30% skrócenie czasu chłodzenia detalu . Natomiast niewątpliwie takie rozwiązanie jest bardziej wydajne od standardowych kanałów , a co za tym idzie napewno z czasu chłodzenia coś tam się urwie. Ale koszt wykonania ?

24 lis 2012, 11:14 Michal1984

Hmmm myślę że co do wydajności względem standardowych kanałów to też jest różnie. Geometria wypraski a zwłaszcza jej grubość decyduje o szybkości schładzania do temperatury wypchnięcia. Tworzywa są izolatorami i to co nieco utrudnia nam życie przez tą właściwość Owszem może kanały konformalne są dobre przy miejscach trudno dostępnych ale czy tam z pomocą nie przychodzi nam brąz berylowy albo inne stale o dobrej przewodności cieplnej ? Sądzę że jednak tak. Co do ceny to nie mam bladego pojęcia jak one wyglądają ale na pewno nie jest to tanie. Co do 30% procent wydajności to myślę że to klasyczny trick marketingowy a słyszałem nawet o 40% i 50 %. Więc uważam że to całkiem ciekawy temat do rozmowy. Jak wiadomo na końcu zawsze chodzi o czas cyklu.

Racibor

24 lis 2012, 21:40 Iebm

Zakładając że przy tego typu kanałach skraacamy czas cyklu o 1-2 [sek } powstwje pytanie o rentowność - i tu pytanie do narzędziowców o ile podraża sie koszt formy przy stosowaniu kanałów konformalnych .

10 sty 2013, 12:40 Listemann

Witam Panów i żałuję, że tak późno włączyłem sie do dyskusji.
Tematem konturowego chłodzenia elementów form wtryskowych zajmuję się już kilka lat (z biurami konstrukcyjnymi, narzędziowniami). Rzeczywiście 30% skrócenie czasu cyklu jest możliwe ale zależy to od kształtu i grubości wypraski, konstrukcji formy, gęstości i sposobu ułożenia kanałów itd.
Co do kosztów - w zależności od wielkości elementu, jego konstrukcji, ilości elementów od 400 do 6000 zł/szt ale jest to zawsze połączone z kompletną obróbką cieplną na żądaną twardość. Dodatkowo kanały układa się dowolnie w 3d.
Jeśli poszedłbym dalej w opisach zalet i stosowanych technologii byłaby to ewidentna reklama naszej firmy - czego oczywiście unikamy na forum. Jeśli temat Panów zainteresował - zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

14 kwi 2013, 21:20 Gerbito

Michał ty chyba się potroisz razy 3 aby czas cyklu był krótszy...
Żal bo no nie o to w tym chodzi a zwłaszcza jak produkcja do ciebie tirem wróci.
Jakie by chłodzenie nie było zawsze liczy się czym chłodzisz i co chłodzisz i masę jaką chłodzisz. No już prościej się nie da... .Odpowiedz Nowy temat