Koszty metody wtryskowej vs. Rotomoulding
Rotomoulding

8 lip 2010, 10:14 Natalak

Witam,

Nie pracuję w branży, a muszę przygotować dla szefa krótkie podsumowanie następującego problemu: czy te dwie metody w temacie są kosztowo porównywalne, czy też ewidentnie nie ? Jeżeli nie, to która z nich generuje większe koszty i b. proszę w 2 słowach dlaczego ?

Będę Państwu wdzięczna za wszelką pomoc !

Pozdrawiam

Radomiła

4 kwi 2017, 15:46 Paulus787

rotomoulding jest lepszy z kilku względów. Przede wszystkim jest bardziej ekonomiczny i pozwala na produkcję produktów dowolnych rozmiarów przy niskich kosztach. Dzięki temu nawet produkcja małych ilości jest opłacalna. Zresztą zerknij sobie na rotolution.com i u nich poczytaj o zaletach tej metody :)

7 kwi 2017, 21:01 Jachok

Kolega wprowadza Panią w błąd. Obie metody są opłacalne tylko wszystko zależy od ilości, od gabarytów i skomplikowania detalu, który ma być produkowany. Produkcja wtryskowa jest to tak zwana produkcja masowa czyli formy są wielogniazdowe i pozwalają w krótkim czasie wyprodukować tak już wyolbrzymię miliony część i często bardzo precyzyjnych i skomplikowanych. Ze spadkiem ilości czyli im mniejsza produkcja tym staje się ona droższa ponieważ wtryskarka i forma nie są tanie to przy małych nakładach generują większy koszt przeliczajac na jedną sztukę jakiejś części. 

Rotomolding czyli formowanie przez obrót formy w piecu jest opłacalne przy małych produkcjach rzędu nawet 100 sztuk. Formy są dużo tańsze niż w metodzie wtrysku i maszyna również. W rotomolding u można uzyskać bardzo ale to bardzo duże detale, np. Cały kajak.

Moim zdaniem obie metody nie są do końca porównywalne, ponieważ niektórych detali nie da się wytworzyć metoda wtryskowa a da rotomolding iem i odwrotnie.
Odpowiedz Nowy temat