Małoseryjny projekt z arkuszy
Projekt

Anonymous
24 kwi 2014, 15:27

Witam,
chciałbym wykonać dwa rodzaje konstrukcji z arkuszy tworzywa sztucznego - co najmniej 1m x 1m, optymalnie 2m x 2m lub więcej, jeśli tak duże arkusze tworzyw są dostępne.
Chodzi mi o wykonanie kilkunastu sztuk, jeśli rozwiązanie się sprawdzi, myślałbym o małoseryjnej produkcji.

1. Z arkuszy tworzywa chciałbym wykonać coś w rodzaju kopułek o kształcie i krzywiźnie zbliżonej do anteny satelitarnej (nieco bardziej płaskie), ale o możliwie dużej średnicy. Tworzywo może być nieprzeźroczyste, bardzo ważne, żeby krzywizna była precyzyjnie zachowana.
Myślałem o wykonaniu spodniej formy z betonu, a następnie nadaniu kształtu arkuszowi od góry opalarką do drewna, albo też o podgrzaniu formy betonowej od dołu i uformowaniu arkusza w pożądany kształt, tak aby rozmiękczony temperaturą arkusz opadł na formę i zastygł w oczekiwanym kształcie.

2. Z arkuszy przezroczystego tworzywa chciałbym wykonać coś w rodzaju starej płyty gramofonowej, ale bardzo dużej. Ważne jest, żeby rowki (koncentryczne, nie spiralne) były dość precyzyjnie wykonane.
Wyobrażam sobie wykonanie tego czymś podobnym do otwornicy do drewna (takiej z rylcem na pałąku) ale dość dużej - czy da się to wykonać w inny sposób?

Ważne jest to, żeby tworzywa do tych projektów były jak najtańsze i w miarę możliwości cienkie, a jednocześnie żeby sztywność zapewniała brak odkształceń przy podmuchach wiatru.

Przypuszczam że tłoczenie i wtrysk mogę sobie odpuścić bo za zrobienie formy zapłaciłbym fortunę.

Od razu uprzedzam, że jestem kompletnym ignorantem w zakresie tworzyw, więc pomysły mogą się wydać fachowcom zupełnie księżycowe. Kto pyta, nie błądzi, będę więc wdzięczny za konstruktywne podpowiedzi przy moim eksperymencie - jakie wybrać tworzywo, gdzie je kupić w Warszawie lub okolicy, jak je obrobić.

Pozdrawiam,
Piotr

Ramones
24 kwi 2014, 16:29 Ramones

Dobrze by bylo jak bys podal grubosc arkusza -plyty jaka chcial bys uzyc do swojego projektu.Warto tez napisac na jakie czynniki beda narazone te "detale" .Napisales odporne na "wyginanie"lub "odksztalcanie" to troche za malo. ;) Skoro juz 1-eden czynnik wymieniles to w gre wchodza nastepujace tworzywa: PMMA,PC,PET sa najpopularniejsze jesli chodzi o masowe ich stosowanie.Duzo tez zalezy od grubosci plyty ,bo jesli bedzie "gruba" to takie zadanie spelnia tez :ABS,PS ktore sa zdecydowanie tansze.W sumie dobrze kombinujesz z tym "podgrzewaniem" i "docisnieciem" ale to moim zdaniem nie takie proste i bez kosztow sie nie obedzie .

Ramones
28 kwi 2014, 23:22 Ramones

I jak zwykle o kant d... --koles zawrocil gitare i slad po nim zaniknol --jak ja to lubie :D :D :D :D

Forum