Nierówne barwienie surowca
Teoria i praktyka

Technik1
15 lip 2014, 13:52 Technik1

PP HD 120MO to nazwa tworzywa na którym było wykonane wybarwienie do wzornika (z tego tworzywa jest zrobiona płytka ilustrująca kolor). Jak widać w katalogu tej firmy wszystkie kolory transparentne są z dozowaniem 3% i tu trzeba by szukać przyczyny problemów z wybarwieniem. Nie każda maszyna daje radę z rozprowadzeniem 1% barwnika. Dysza z mieszadłem statycznym rozwiąże problem ze smugami ale nie poradzi sobie z "falującym" wybarwieniem kolejnych wtrysków, wtedy należy użyć barwnika o większym dozowaniu (bardziej rozcieńczonego)

Anonymous
30 lip 2014, 19:17 *.154.71.145

Ja bym poprosił producenta barwnika o przygotowanie tego samego barwnika tylko na tworzywie o wyższym wskaźniku szybkości płynięcia i dodaniu ewentualnie kilku procent wosku do barwnika. W moim przypadku to działa od dłuższego czasu.

Iebm
31 lip 2014, 11:15 Iebm

A dlaczego więcej smaru jakim jest wosk i wyższe MFI poprawia homogenizację polimeru z barwnikiem ? Rozumiem że zgadzamy się co do meritum , że problem autora tematu polega na niejednorodnym wymieszaniu polimeru z barwnikiem , niewystarczającym .

Anonymous
31 lip 2014, 20:20 *.154.71.145

Z doświadczenia zauważyłem, że zwiększenie MFR pomaga w lepszej homogenizacji barwnika z tworzywem. Np. podczas produkcji detali metodą wtryskową gorzej mieszał się masterbatch z Moplenem HP500, niż z Moplenem HP648T. Różnica w ich wskażnikach płynięcia jest znaczna. W przypadku HP500 (12) często na detalach były ślady płynięcia, jednak HP648T (53) usuwał ten problem w 95%. Wosk dawał lepszy poślizg i ułatwiał wyciąganie detali z formy. W moim przypadku stosuję 2-3% wosków PE w masterbatchu. Jeśli natomiast ani zmiana PP na ten o wyższym wskaźniku płynięcia nie pomogło, ani dodanie wosku, to zamieniałem nośnik w masterbatchu na LLDPE o MFR 50. W takim przypadku całkowicie w 100% problem zanikał. Problem w tym, że kolega na forum produkuje flip-topy więc jak już ktoś wcześniej wspomniał nie może użyć masterbatcha na nośniku LLDPE, ponieważ zawiasy będą po prostu pękały.

Iebm
31 lip 2014, 21:02 Iebm

nie miałem takiego doświadczenia z MFR jak ty , ale tego nie neguję ani nie potwierdzam . natomiast dodając wosk PE robisz z masternatcha 2 w 1 - po prostu smarujesz tworzywo zewnętrznie , co obniża obciązenie ślimaka podczas plastyfikacji i na pewno usuwanie detali z formy

Anonymous
30 sie 2014, 12:57 *.176.223.108

Hmm, z mojego doświadczenia wiem, że problem równomiernego zabarwienia detalu, to nie tylko dokładne wymieszanie barwnika. Wiele zależy od konstrukcji detalu.
Jeśli tworzywo "po drodze" od pkt wtrysku trafia na jakiekolwiek żeberka, bądź ścianki, za nimi miałem problem z wybarwieniem. Na ogół pomagało regulowanie prędkością wtrysku.

Ramones
4 wrz 2014, 20:35 Ramones

Dzisiaj wpadl mi w rece PP zabrawiony transparentnie na zolto --przepiekny material zrobiony na zamowienie przez znana firme robiaca takie rzeczy.
Mam takie tylko pytanie a wlasciwie sugestie --czemu wielkie firmy zamawiaja taka usluge ? Przeciez to kosztuje :O Niby przeciez wszystko jest proste -barwnik transparentny +surowiec i WIOOO :D
A jednak pytam sie czemu wielkie firmy tego nie robia tylko zlecaja to tym co potrafia zrobic taki "regranulat "a oni tylko z niego produkuja bez zadnych probrelmow !!Ot pytanie czemu tak robia ?????