Roboty Wittmann i Sepro
Teoria i praktyka

Easychemistry
8 lis 2013, 2:45 Easychemistry

Witajcie po krótkiej nieobecności.

Ku mojemu zaskoczeniu w morzu niedokończonych tematów na forum i kałuży tych dokończonych, nie ma ani jednego wątku poświęconego tematyce programowania robotów Wittmann i Sepro. Tak więc w tej chwili zmieniam ten stan rzeczy i oto jest...

Jednak na wstępie, aby wszystko było jasne, muszę przyznać się bez bicia. Zakładam go z pobudek nieco egoistycznych, ponieważ parafrazując klasyka "nie wiele Wam mogę (w tym temacie) dać".

Ale do rzeczy. Chciałbym poprosić Was o wszelakie materiały na temat pisania programów i opisujące komendy do obu marek robotów i dodatkowo materiały opisujące obsługę robotów Sepro. Czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji obsługi do owych urządzeń lub jakiś innych ciekawych opracowań i zechciałby się nimi podzielić ? ... Spotykam się z tymi urządzeniami na co dzień i chciałbym nieco poszerzyć wachlarz swoich umiejętności, a przy okazji popisać się sprawnością pisania bardziej skomplikowanych programów. Sądzę że nie tylko ja chętnie podszkolę się w tej kwestii.

Oprócz wątków dot. programowania liczę na posty "z życia tych robotów wzięte"... Macie jakieś ciekawe spostrzeżenia do nich, znacie jakieś triki lub może z pewnych przyczyn ich nie lubicie i chcielibyście się tym podzielić? Zapraszam do dyskusji.

Czekam na odzew z Waszej strony.

Cysiuniu
8 mar 2014, 17:41 Cysiuniu

Witam i od razu przechodzę do rzeczy: Robot Wittmann seria CNC R7 jak widać na fotkach detal wychodzi parami z formy, więc ustawiłem robota żeby odkładał 3 pary i połowa taśmy jest pusta, szybki cykl + krótka taśma, detal spada i się rysuje. Wiem że można ustawić program żeby obok pierwszego programu odkładania ustawić drugi, z podpowiedzi które są w robocie jest taki przykład warunków;

IF ZLR-001 = 1
Licznik-001 = 1
ELSE IF ZLR-001 = 2
Licznik-001 = 2
ELSE IF ZLR-001 = 3
Liczik-001 = 3
ELSE
Licznik-001 (123)
END IF

i teraz nie rozumiem co oznacza licznik bo z warunkiem IF czy ELSE problemu niema, nigdzie w robocie nie mogę znaleść tego licznika-001, nie wiem czy mam go zastąpić ZLR-001? może macie jakieś pomysły jak można rozwiązać problem..

Booloo
8 kwi 2014, 17:44 Booloo

Witam
Trochę nie rozumiem tego co chcesz osiągnąć podczas odkladania . Generalnie opcja licznik służy zliczania zdarzeń lub
jako zmienne aby np. zapamiętywać stany lub nastawienia. Przy pomocy liczników dokonywana jest również wymiana parametrów i potwierdzeń pomiędzy programami częściowymi.
Pozdrawiam

Booloo
8 kwi 2014, 18:05 Booloo

Witam może trochę jaśniej.

Licznik można wykorzystać w taki sposób że co 11 sztuka jest odkładana w inne miejsce niż cała produkcja w celu kontroli jakości i tak w koło . Mamy 64 liczniki które są dowolnie sterowane wchodząc na licznik taka ikonka jak liczydelko w prawym górnym rogu ekranu i wybieramy licznik który ma być zmieniony ZLR xxx teraz wybieramy rodzaj wartości dla jakich ma być dokonana zmiana licznika.
Przykład
ZLR001=0
STAR
PROCES WYJMOWANIA
ZLR 001=ZLR001+1
JMP QUALITY ZLR001=11
ODKLADANIE
JMP START
QUALITY
KONTROLA JAKOSCI
ZLR001=0
JMP START

Więc może chodzi ci o różne odkladanie że co drugie w innym miejscu... sprecyzuj zagadnienie
pozdrawiam

Cysiuniu
29 paź 2016, 14:03 Cysiuniu

Generalnie chodzi mi oto by obok tych 6 sztuk (3 pary, z formy wychodzą parami) które widać na zdjęciu ułożyć kolejne 6 sztuk (czyli kolejne 3 pary) tak żeby w jednym rzędzie było 12 sztuk czyli 6 par na jedno przesunięcie taśmy. Pozdrawiam

Hornblower
16 lis 2016, 7:52 Hornblower

Cysiuniu #(on) napisał:

Generalnie chodzi mi oto by obok tych 6 sztuk (3 pary, z formy wychodzą parami) które widać na zdjęciu ułożyć kolejne 6 sztuk (czyli kolejne 3 pary) tak żeby w jednym rzędzie było 12 sztuk czyli 6 par na jedno przesunięcie taśmy. Pozdrawiam

rozwiń+

Kolego,

O ile dobrze rozumiem chcesz rozdzielić części na taśmociągu na 6 szt."lewych" + 6 szt. "prawych". Moim zdaniem musisz użyć dwóch oddzielnych paletyzacji(przy założeniu że masz dwa obiegi próżni). Jeśli potrzebujesz komend mogę pomóc.