Sitodruk na PE
Zgrzewanie

Van_pawel
29 gru 2010, 21:32 Van_pawel

Wykonywalem serie nadrukow sitodrukiem na kontenerach wykonanych z PE. Problem pojawil sie po krotkim czsie, mianowicie podczas transportu i mycia nadruk zostal czesciowo usuniety. Sam nadruk nie jest trwaly i mozna go usunac skrobiac nawet paznokciem. Uzywam farby Norifin PP. Teoretycznie powinna byc to dobra farba ale okazalo sie w praktyce, ze cos zostalo zle wykonane. Powierzchnia przed sitodrukiem byla opalona palnikiem dla polepszenia trwalosci nadruku. Wykonalem kilka innych prob z roznymi metodami przygoowania powierzchni a efekt byl podobny, czyli farba nie miala swojej trwalosc. Powstaje pytanie czy mial ktos juz podobny problem lub moze ktos wie gdzie lezy przyczyna niskiej trwalosci sitodruku na kontenerze z PE.

Damiano
7 sty 2011, 17:30 Damiano

Witam

Miałem kontakt z sitem na PE.
Jeżeli jest to farba UV to moim zdaniem potencjalną przyczyną może być niedostateczne utrwalenie. Zmiana sposobu aktywacji niewiele tu zmieni.Może jest ustawiona zbyt niska moc lamp UV? Może warto podmienić farbę ?

Anonymous
11 sty 2011, 11:06 *.233.182.232

Jeśli sam proces nadruku (jakość farby i jej utrwalanie) jest dobrze wykonany, a farba odchodzi, to trzeba przygotować odpowiednio nawierzchnię.

Im bardziej elastyczny materiał tym trudniej go trwale powlec.

Proponuję wypróbować aktywacji powierzchni metodą plazmowania.
Plazma, w przeciwieństwie do innych technik, dzięki bardzo intensywnemu płomieniowi, szybko i trwale zmienia strukturę powierzchni i usuwa skutecznie zanieczyszczenia.
Więcej na ten temat ode mnie tu: www.koma-brzeg.pl
Jeśli macie Państwo pytania, proszę dzwonić, albo pisać.

Pozdrawiam.
Marek DYMURSKI
+48601439078
hamburg@koma-brzeg.pl

Van_pawel
1 lis 2011, 20:34 Van_pawel

Ponownie powraca temat sitodruku. Przy przygotowaniu powierzchni metoda plomieniowania pojawia sie problem. Nie wszystkie nadruki sa idealne wiec zastaja usuniete rozpuszczalnikiem i po sprawdzeniu powierzchni specjalnym makerem, ktory okresla czy farba bedzie sie trzymala, test pokazuje ze powierzchnia nie nadaje sie do ponownego nanoszenia sitodruku. Nie pomaga ponowne intensywne plomieniowanie. Ma ktos podobne doswiadczenie w tym temacie. Przypomne ze powierzchnia jest PE, zwykle kontenery a farba Norifin PP

Iebm
3 lis 2011, 19:01 Iebm

Płomieniowe przygotowanie powierzchni jest najskuteczniejszą metodą , ale trzeba sprawdzić czy jest dobrze ustawiona poprzez zanurzenie detalu w wodzie . jezeli po wyjęciu z wody na detalu pozostaje wszędzie jej równa warstewka , to ok. Jeżeli zupełnie spływa lub częściowo , to aktywacja nie jest dobra. Ten test ma zastosowanie również przy koronie. Jeżeli używasz palnika gazowego , to trzeba regulować płomień i odległość powierzchni od płomienia , aby uzyskać opisany powyzej pozytywny wynik testu . Oczywiście , w tworywie może być dodatek który nie pozwoli na prawidłową aktywację - np. w czasie wtrysku użyto oleju parafinowego albo innego tłuszczu - wtedy marne szanse na prawidłowy nadruk sitem. Aby to sprawdzić , przed aktywacją przemyj powierzchnię spirytusem.

Forum