Srebrne smugi/plamy PA6 z talkiem.
Wtryskiwanie

Pphufalcon
17 lut 2024, 15:45 Pphufalcon

Dzień dobry, zwracam sie do Was z problemem, mianowicie mam na wyprasce srebrne smugi/plamy, probowałem zmieniać już wszytko konstrukcja formy jest taka, że jest wtrysk zimno kanałowy w detal i tego raczej zmienić już nie mogę. Technolog od tworzywa powiedział że jest to woda. Nie mam suszarki z sitem, jedynie dmuchawa plus grzałka podbiłem temperature szuszenia do 130*C ale nic to nie dało. 

Pphufalcon
17 lut 2024, 15:46 Pphufalcon

Dodatkowe zdjęcia

Yellow
18 lut 2024, 11:13 Yellow

Cześć,

jeśli do przetwórstwa PA nie posiadasz suszarki z sitem molekularnym to może okazać się to problematyczne. Zwykłym gorącym powietrzem z suszarki bez sita nie jesteś w stanie pozbyć się wilgoci która jest w środku każdej granulki. To są tworzywa higroskopijne które wchłaniają wilgoć z otoczenia i dlatego stosuje się suszarki z sitami molekularnymi. 

Najważniejsze żebyś sprawdził w karcie technologicznej do tego tworzywa jakie są zalecane temperatury przetwórstwa !!! !!!

Po drugie, żeby szybko stwierdzić czy to rzeczywiście problem jak to technolog nazwał z wodą to zrób test. Jeśli masz worki 25 kg to powinny być hermetycznie zamknięte, czasami tworzywa są pakowane w podwójnej folii żeby nie dopuścić wilgoci z zewnątrz. Otwórz worek i zasyp to świeże tworzywo do cylindra i zacznij produkować detale. Oceń wpływ świeżego tworzywa na tą wadę. 

Jak dla mnie, jeśli to była by woda to miałbyś problem na całej wyprasce a nie tylko przy punkcie wtrysku. Zobacz czy tak czasem dysza wtryskarki nie jest przegrzana i dlatego masz taki efekt. Zredukuj prędkości wtrysku przy punkcie wtrysku i oceń wpływ. 

Pozdrawiam 

Yellow®

Pphufalcon
18 lut 2024, 15:17 Pphufalcon

Wcześniej robiłem detale z PA6 i nie było takich problemów, ale nie miałem jak zweryfikować zawartości wody w tworzywie nie posiadam wago/suszarki. 

Co do suszenia technolog zalecił podbić temperaturę do 120-130 stopni i tyle miałem na czujniku za grzałką w suszarce. Nic to nie dało.

Z prędkościami i temperaturami próbowałem wszytskiego. Zdarzało się ze wychodziły 2 sztuki dobre a potem 6-8 z plamami i znowu dwie dobre i kolejne 6-8 z plamami. Na przemiale tworzywa nie było takich plam tylko szare ryski na całym detalu.


Bluewolv
1 mar 2024, 17:07 Bluewolv

Ta wada przy punkcie wtrysku nie wygląda mi na zawilgocenie. Prędzej obstawiałbym "zimny korek".

Bluewolv
1 mar 2024, 17:11 Bluewolv

spróbuj znacząco podbić temperaturę na dyszy

Kaamil_
20 mar 2024, 9:46 Kaamil_

Dobrze jest sprawdzić wilgotność materiału po suszeniu.

Dmuchanie gorącym powietrzem niekoniecznie może suszyć materiał w jakikolwiek sposób, tym bardziej PA.

Kaamil_
20 mar 2024, 9:49 Kaamil_

Jeśli chodzi o pomiar wilgotności - mogę pomóc i to z wykorzystaniem urządzenia dokładniejszego (i wykorzystującego całkowicie inną zasadę działania) niż wagosuszarka. 
Każdy materiał.

Pphufalcon
20 mar 2024, 13:07 Pphufalcon

Zrobiłem próby na nowszej maszynie niż moja. Plamy przeszły w inne miejsca :] Tworzywo dobrze wysuszone bo szuszarka z sitem. Najprawdopodobniej jest za dużo talku do tego układu wlewowego.

@Kaamil wiecej informacji ?


Kaamil_
20 mar 2024, 13:27 Kaamil_

Pomiar nie polega na pomiarze masy przed i po wygrzaniu i podaniu różnicy procentowej mas, lecz urządzenie przy pomocy odczynnika mierzy zawartość samego wodoru --> co w efekcie daje dokładny wynik % obecności wody w stosunku do zadanej masy próbki materiału.

Forum