10 lat spółki TBI Technology

10 lat spółki TBI Technology… Ponad 350 dostarczonych maszyn, 19 nagród i wyróżnień oraz wzrost przychodów ze sprzedaży aż o 1000 proc. – to dotychczasowe osiągnięcia spółki TBI Technology z Raciborza, która stała się jednym z czołowych dostawców obrabiarek sterowanych numerycznie w Polsce. Firma świętuje właśnie 10-lecie i ma ambitne plany rozwoju na kolejne lata.

Obrabiarki CNC marki TBI produkowane są na Tajwanie, pod nadzorem i według standardu TBI. Tak powstają maszyny, które pracują m.in. w przemyśle, branży automotive, energetyce, lotnictwie, hutnictwie, a nawet w jubilerstwie.

TBI zapewnia również wdrożenie, serwis oraz narzędzia i materiały eksploatacyjne niezbędne w procesie obróbczym. Portfolio produktów oraz kompleksowość oferty to dodatkowe atuty TBI Technology, która posiada również szeroki zakres możliwości obróbczych i gwarantuje ich najwyższy standard na rynku.

Maszyny z Tajwanu, pod własną marką

A wszystko zaczęło się w kwietniu 2008 roku, kiedy to trzech współwłaścicieli stworzyło firmę z wizją przedsiębiorstwa projektującego i wykonującego zaawansowane technologicznie maszyny. Pierwotnie spółka była przedstawicielem niemieckiego dostawcy obrabiarek marki WEMAS oraz firmy Dassault Sysstemes, producenta oprogramowania wykorzystywanego do projektowania w branży automotive.

W 2010 roku w TBI Technology podjęto decyzję o wprowadzeniu na rynek obrabiarek CNC pod własną marką. – Zauważyliśmy, że większość dostawców maszyn kieruje się wyłącznie kryterium cenowym, a oferowane urządzenia zawierały jednostkowe, dedykowane rozwiązania techniczne, co utrudniało nam lub wręcz uniemożliwiało ich serwisowanie. Mieliśmy z tym coraz więcej problemów – mówi Barbara Jacińska, prezes TBI Technology Sp. z o.o.

Barbara Jacińska, TBI technology


– Chcieliśmy mieć 100-procentowy wpływ na dostarczany produkt i dlatego zdecydowaliśmy się na dostawę maszyn pod własną marką. W ten sposób wzięliśmy na siebie pełną odpowiedzialność, bo przecież własna marka zobowiązuje! – dodaje Barbara Jacińska.

Przejęcie spółki Domgos

Ta decyzja oraz pierwszy kontrakt na produkcję obrabiarki specjalnej sprawiły, że firma TBI zmuszona była powiększyć swoją siedzibę o halę produkcyjną, w której będzie konstruowana obrabiarka specjalna – zaprojektowana według indywidualnych oczekiwań klienta. Taki obiekt znajdował się w Raciborzu przy ul. Bosackiej 52 i należał do firmy produkcyjno-usługowej Domgos, słynącej w latach 90-tych z produkcji części i sprzętu AGD.

– Nie mogliśmy jednak ani wynająć, ani kupić tej hali, gdyż spółka Domgos była zagrożona upadłością. Postanowiliśmy więc przejąć firmę Domgos i tak stać się właścicielem potrzebnej nam wtedy hali produkcyjnej – wspomina prezes spółki TBI.

Ponieważ Domgos posiadał duży potencjał w obszarze produkcyjnym, właściciele TBI Technology postanowili nie zamykać przejętej firmy, realizując tam własny kontrakt na produkcję klamek do pieców centralnego ogrzewania. – Daliśmy sobie rok, aby sprawdzić, czy to się uda. I udało się! – mówi prezes Jacińska.

Dziś spółka Domgos należy do grupy TBI i jako narzędziownia, specjalizuje się w obróbce skrawaniem, produkcji elementów z tworzyw sztucznych, m.in. z wykorzystaniem maszyn CNC marki TBI.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum