Acron chce się pozbyć akcji Grupy Azoty

Acron chce się pozbyć akcji… Spółka Acron, rosyjski producent nawozów, prowadzi rozmowy z Ministerstwem Skarbu Państwa na temat sprzedaży swojego pakietu akcji - informuje Reuters, powołując się na źródła bliskie sprawie.

Może to oznaczać, że Acron ostatecznie wycofuje się z projektu kontroli Azotów, którego pierwszy akt datuje się na rok 2012. Wtedy to rosyjska firma usiłowała zakupić pakiet kontrolny Azotów Tarnów, co spotkało się z negatywną reakcją rządu. W efekcie nastąpiła fuzja spółek wielkiej syntezy chemicznej i utworzenie Grupy Azoty. Udziały Acronu w Azotach osiągnęły ostatecznie 20 proc.

W tym roku Acron sprzedał mały pakiet posiadanych akcji, co z rodziło pytania o długoterminową strategię spółki. Sprzedaż miała prawdopodobnie związek z wpisaniem Azotów na listę spółek strategicznych.

Według informacji Reutersa, rząd jest zainteresowany kupnem akcji, problemem jednak jest finansowanie zakupu, którego koszt wyniósłby obecnie ok. 1,3 mld zł. Jednym z rozwiązań jest nabycie akcji przez państwowy PGNiG; jednak ze względu na zaangażowanie firmy gazowniczej w ratowanie kopalni pomysł ten stoi pod znakiem zapytania.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie części pieniędzy pochodzących ze specjalnego funduszu MSP przeznaczonego na skupywanie akcji wybranych spółek. Fundusz dysponuje obecnie środkami w wysokości 4,8 mld zł.

Zarówno strona rządowa, jak i przedstawiciele Acronu odmówili komentarza na ten temat.

Czytaj więcej: