Aquila otworzyła nowy zakład tektury falistej

Aquila otworzyła nowy zakład… Firma Aquila uruchomiła na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zakład wytwarzający tekturę falistą.

Zakład został zlokalizowany w Radomsku. Koszt jego budowy to blisko 50 mln zł. Docelowe zatrudnienie w niej znajdzie 60-70 osób. Tektura powstająca w Aquili będzie trafiała przede wszystkim do odbiorców z południowo-wschodniej części kraju. Będą to głównie producenci opakowań z grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Linie produkcyjne opuszczać będą tektury faliste trzy i pięciowarstwowe, w typach fal: B, C i E, a także B+C i E+B.

Aquila Radomsko jest częścią belgijskiej spółki VPK, która od czterech lat posiada już w Żninie koło Poznania jedną fabrykę. Do tej pory praca w jedynym polskim zakładzie koncernu odbywała się na szerokości wstęgi papieru do 2800 mm, a prędkość robocza linii osiągała 350 m/min. W produkcji wykorzystywano m.in. tekturnicę firmy Fosber. W efekcie całkowity roczny potencjał produkcji Aquili wynosił dotychczas 200 mln mkw. tektury falistej w arkuszach.

W tej chwili w Europie istnieje około 460 producentów tektury falistej. Należy do nich blisko 730 zakładów, co zapewnia stabilne oraz w zupełności wystarczające zaopatrzenie w materiały surowcowe dla wytwórców opakowań. Na naszym kontynencie produkuje się rocznie ponad 40 miliardów metrów sześciennych tektury falistej, co wagowo stanowi odpowiednik około 22 mln ton.

Czytaj więcej:
Papier 44