Azoty Tarnów chcą wysłać na giełdę firmę przetwarzającą odpady tworzyw sztucznych

Azoty Tarnów chcą wysłać na giełdę firmę przetwarzającą odpady tworzyw sztucznych
Azoty Tarnów rozważają możliwość wprowadzenia na rynek NewConnect GPW dwóch swoich spółek zależnych, m.in. Jednostkę Ratownictwa Chemicznego, która specjalizuje się choćby w recyklingu tworzyw sztucznych.

- Dwie nasze strategiczne spółki zależne poinformowały nas, że przymierzają się do debiutu na NewConnect. Jedną z nich jest Jednostka Ratownictwa Chemicznego. Jeśli takie wnioski do nas trafią, będą zawierać konkretny plan wykorzystania środków z emisji, to będziemy rekomendować to rozwiązanie – mówi Jerzy Marciniak, Prezes Zarządu Azotow Tarnów.

Jego zdaniem debiut spółek zależnych na NewConnect to perspektywa przyszłego roku.- Myślę, że to nie ten rok, może to nastąpić w przyszłym roku. W tej chwili Jednostka Ratownictwa Chemicznego jest jeszcze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, więc musiałaby się przekształcić się w spółkę akcyjną, a potem napisać prospekt emisyjny. Na to wszystko potrzeba nieco czasu, ale takie rozwiązanie jest bardzo prawdopodobne.

Siedziba Azotów Tarnów

Jednostka Ratownictwa Chemicznego jest firmą usługowo - produkcyjną. Zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych, usługami specjalistyczno-ratowniczymi, wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych, utylizacją i składowaniem odpadów, w tym także odpadów niebezpiecznych, oczyszczaniem mechanicznym, biologicznym i chemicznym ścieków przemysłowych. Dysponuje unikalną technologią utylizacji paliwa rakietowego.

Obecnie w skład grupy kapitałowej Tarnowa wchodzi dziewięć spółek zależnych. Cztery z nich traktowane są przez spółkę-matkę jako strategiczne, w tym właśnie Jednostka Ratownictwa i Azoty nie zamierzają tracić na nimi kontroli. Reszta wystawiona jest na sprzedaż.

- W przypadku czterech z tych firm prace nad sprzedażą są zaawansowane, ale niezależnie od tego w przypadku wszystkich firm trwają prace nad opracowaniem strategii rozwoju. Chcemy, żeby nasze spółki miały jak najwięcej zleceń z zewnątrz. Niektóre przed sprzedażą chcemy jeszcze zrestrukturyzować, np. Prorem - powiedział Marciniak. - Wszystkie spółki z grupy kapitałowej dają Azotom Tarnów mniej niż 1 proc. rocznych przychodów i ok. 17 proc. zysku netto. Wszystkie na koniec 2008 roku były rentowne.

Czytaj więcej: Giełda 132 Rynek 830

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8