BASF Polska podsumowuje ponad 10 lat współpracy biznesu i nauki

BASF Polska podsumowuje ponad…

W czasach, gdy innowacje chemiczne są kluczowe dla takich obszarów jak ochrona środowiska, zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia dla stale rosnącej populacji ludzkości, czy produkcja bezpiecznych i trwałych materiałów dla różnych dziedzin przemysłu, niezwykle ważne jest dzielenie się, a przede wszystkim wypracowywanie wspólnego know-how przez biznes i instytucje naukowe. 

Popularyzacja chemii wśród dzieci, młodzieży i młodych naukowców

Firma BASF Polska już 10 lat temu dostrzegła istotę edukacji różnych grup odbiorców w zakresie chemii i obszarów z nią związanych. Stąd też decyzja o podjęciu współpracy w 2010 roku z Centrum Nauki Kopernik, gdzie BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego. To wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci, młodzież i dorośli są angażowani w odkrywanie tajników chemii. W tym profesjonalnie wyposażonym laboratorium uczniowie pod okiem kompetentnych opiekunów mogą samodzielnie wykonywać ciekawe doświadczenia chemiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Pracownicy BASF wspólnie z Centrum rozwijają program laboratorium tak, by eksperymenty były merytoryczne i ciekawe. 

Dodatkowo, w niezwykle inspirującej przestrzeni Centrum Nauki Kopernik firma BASF organizowała takie wydarzenia jak Chemiczne Mikołajki, Chemiczne Walentynki, weekendy chemiczne: ''Chemia to my, czyli weekend z pierwiastkami'', a także konkurs dla uczniów szkół podstawowych Future Heroes. Firma chętnie angażowała się także w edukacyjne przedsięwzięcia organizowane przez Centrum Nauki Kopernik, jak np. międzynarodowy konkurs dla naukowców FameLab. W przestrzeniach Centrum firma inspirowała także swoich klientów i partnerów biznesowych podczas wielu merytorycznych wydarzeń prezentujących innowacje BASF.

5-urodziny-w-cnk-6

Długofalową inicjatywą edukacyjną, szczególnie istotną w czasach pandemii, jest również profil ''Chemiatomy'' BASF Polska na Facebooku, który zapewnia dostęp do chemicznych ciekawostek i najbardziej interesujących wiadomości ze świata chemii. W tym roku, w ramach akcji ''zostań w domu'' wszyscy obserwujący profil ''Chemiatomy'' na Facebooku mogli np. oglądać eksperymenty chemiczne online i wykonać je także w domu. Eksperci z Centrum Nauki Kopernik prowadzili w tym roku także doświadczenia online dla dzieci pracowników BASF Polska, podczas zorganizowanych przez firmę Chemicznych Mikołajek. 

Inspirująca współpraca biznesu i uczelni wyższych

Jako największa firma chemiczna na świecie i duży pracodawca BASF stara się zainteresować młodych ludzi naukami ścisłymi, a szczególnie chemią. Wspieramy liczne inicjatywy studenckie i bierzemy udział w spotkaniach organizowanych przez i dla studentów, z którymi dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

- Połączenie nauki i biznesu, wymiana doświadczeń czy projekty R&D, to konieczne działania z punktu widzenia firmy z branży chemicznej dla tworzenia innowacji, tak potrzebnych w zrównoważonym rozwoju firmy. Nasza wieloletnia współpraca z Centrum Nauki Kopernik oraz z uczelniami wyższymi już na dobre wpisała się w naszą strategię CSR, jest jej silnym filarem i zdecydowanie pozostanie w kolejnych latach. Liczymy na kolejne wspólne projekty z naszymi naukowymi partnerami, co więcej, planujemy już nowe działania edukacyjne na lata 2021-22 - powiedziała Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca, BASF Polska.

Na przełomie 2015 i 2016 roku BASF Polska ruszyła z projektem ''Zarządzanie Biznesem Technologicznym'' wspólnie z Politechniką Warszawską. To cykl wykładów prowadzonych przez przedstawicieli BASF na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, który dostarcza wiedzy i informacji z różnych dziedzin, takich jak chemia przemysłowa, zarządzanie przedsiębiorstwem, komunikacja i zrównoważony rozwój. Od kilku lat co semestr do programu zapisuje się kilkudziesięciu studentów. Na wykładach mają oni szansę poznać zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa z branży chemicznej od wewnątrz. Na początku współpracy z uczelnią startowaliśmy od 3 spotkań w semestrze, obecnie mamy 12 wykładów merytorycznych w semestrze i zaliczenie. 

- Zarządzanie Biznesem Technologicznym to przedmiot, który pokazuje, że można kształcić praktycznie, a przy okazji korzystają z tej współpracy wszystkie strony. Studenci - bo nabierają świadomości co ich czeka po opuszczeniu murów uczelni, BASF -  bo wie jaki potencjał zastany prezentują kandydaci, uczelnia - bo odrywa się od nieco skostniałego schematu nauczania teoretyczno-laboratoryjnego uatrakcyjniając ofertę edukacyjną o aspekty biznesowo-technologiczne-  powiedział prof. dr hab. inż. Marek Marcinek, Politechnika Warszawska.

W grudniu 2020 roku zakończyliśmy 10 edycję tego projektu, a zajęcia zostały umieszczone w programie ostatniego roku studiów na kierunku technologia chemiczna i biotechnologia na Politechnice Warszawskiej na stałe. Łącznie, we wszystkich edycjach ZBT wzięło udział ponad 350 studentów, z czego w samym tylko 2020 roku było to aż 130 osób.

- Wierzymy, że współpraca między nauką a biznesem przynosi obopólne korzyścią dla każdej ze stron i pozwala na lepsze zrozumienie wzajemnych potrzeb. Podjęcie takiego dialogu przynosi efekty w postaci innowacyjnych projektów. Oprócz wymiany doświadczeń rozwojowych, przybliżamy osobom kończącym studia możliwości funkcjonowania i rozwoju ścieżek kariery w globalnym świecie branży chemicznej - powiedziała dr Agata Kruszec, Market Development Coordinator & Project Manager, przedstawicielka BASF Polska koordynująca współpracę z Politechniką Warszawską.

spotkania-z-przemyslem-2019

Czytaj więcej:
Nauka 123