Barwienie betonów ultrawysoko-wartościowych dzięki pigmentom Bayferrox od Lanxess

Barwienie betonów ultrawysoko-wartościowych…

Betony ultrawysokowartościowe (UHPC) są uważane za materiał budowlany przyszłości. W przypadku barwienia ich należy jednak zadbać o utrzymanie zalecanej wytrzymałości na ściskanie powyżej 150 megapaskali. Tlenkowe pigmenty żelazowe marki Bayferrox koncernu Lanxess idealnie nadają się do stosowania w UHPC. Zostało to potwierdzone przez stowarzyszenie niemieckich producentów cementu (VDZ) na podstawie analizy wytrzymałości na ściskanie przeprowadzonej zgodnie z normą DIN EN 12390-3.

- Architekci i klienci mogą mieć pełne zaufanie do naszych wysokiej jakości pigmentów do barwienia UHPC - zapewnia Oliver Fleschentraeger, kierownik ds. segmentu rynku budowlanego w jednostce Inorganic Pigments koncernu Lanxess. Tlenkowe pigmenty żelazowe występują w kolorach czerwonym, żółtym i czarnym, przy czym w ramach tych barw możliwe jest uzyskanie wielu niuansowanych odcieni. - O ile nam wiadomo, pigmenty Bayferrox są jedynymi tlenkowymi pigmentami żelazowymi na rynku, które otrzymały specjalny certyfikat do stosowania w UHPC - mówi Oliver Fleschentraeger.

Odporne na ciśnienie, kolorowe i przyjazne dla środowiska

Ilość użytych materiałów jest kluczowym wskaźnikiem w ocenie śladu węglowego budynku. Znaczenie ma nie tylko wybór materiałów, ale także łańcuch produkcyjny i proces budowlany. Pragnąc zaoszczędzić materiały i energię oraz zredukować emisję CO2 podczas produkcji, projektanci i architekci coraz częściej sięgają po zaawansowane technologicznie elementy o wysokiej wytrzymałości wykonane z UHPC. Oprócz ogromnej oszczędności zasobów, sięgającej 80%, projekty charakteryzujące się mniejszym zużyciem materiału prowadzą do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w fazie produkcji nawet o 30%. – Ważnym i satysfakcjonującym efektem ubocznym UHPC jest wysoka efektywność wykorzystania zasobów, co ułatwia inżynierom spełnienie wymagań dotyczących zrównoważonych projektów - dodaje dr Michael Olipitz, certyfikowany ekspert w dziedzinie konstrukcji nośnych, budownictwa mostowego, konstrukcji stalowych i inżynierii strukturalnej oraz dyrektor generalny biura inżynierskiego SDO ZT GmbH z siedzibą w Grazu (Austria). Nieorganiczne tlenkowe pigmenty żelazowe mogą trwale wzbogacić cechy wizualne tych struktur, a nawet skutecznie wtapiać je w otoczenie - bez wpływu na reologię lub przepływ betonu.

lanxess-bayferrox-inorganic-pigments

Delikatność w parze z solidnością

Jednym ze spektakularnych zastosowań architektonicznych barwionego UHPC jest Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (MuCEM) mieszczące się na południu Francji, w Marsylii. Z wyjątkiem dwóch przeszklonych fasad, muzeum - w tym większa część dachu - zostało obudowane kratownicową strukturą betonową składającą się z betonowych paneli o grubości zaledwie 10 centymetrów. Francuski architekt Rudi Ricciotti świadomie podjął decyzję o zabarwieniu betonu na ciemnoszary kolor, aby nadać budynkowi własną tożsamość w kontekście otoczenia i ostro skontrastować go z barwą fasady. Prefabrykaty betonowe zabarwiono pigmentami Bayferrox 330 i Bayferrox 318 koncernu Lanxess.

Inną zaletą wysokiej jakości pigmentów Bayferrox jest to, że beton po zabarwieniu zachowuje swoją charakterystyczną fakturę, a subtelne niuanse kolorystyczne nadają powierzchni naturalny wygląd. Nie ma również potrzeby stosowania farb, które mogłyby się łuszczyć w wyniku zużycia i starzenia się pod wpływem czynników atmosferycznych. Kolor zawsze pozostaje żywy, nawet w przypadku drobnych uszkodzeń powierzchni. Dlatego też tlenkowe pigmenty żelazowe są idealnym wyborem do barwienia betonów ultrawysokowartościowych, które przy przewidywanej żywotności wynoszącej ponad 150 lat są blisko dwukrotnie trwalsze od betonu konwencjonalnego.


Czytaj więcej:
Barwniki 114

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska