Barwienie tworzyw sztucznych - ekspert od projektu do produkcji

Barwienie tworzyw sztucznych… Doświadczenie Finke w barwieniu tworzyw sztucznych oparte zostało na wieloletniej tradycji, ponieważ firma Karl Finke GmbH & Co. KG od ponad 65 lat opracowuje koncentraty barwiące (masterbatche), proszki pigmentowe, ciekłe barwniki oraz pasty barwiące w swojej siedzibie w Wuppertalu w Niemczech. Oprócz własnych produktów barwiących tworzywa, Finke oferuje szeroką gamę gotowych produktów, umożliwiając swoim klientom dostarczenie rozwiązań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb praktycznie przy barwieniu każdego rodzaju tworzyw sztucznych. W dobrze wyposażonym centrum technicznym firmy Finke można symulować specyficzne warunki produkcji, począwszy od formowania wtryskowego i wytłaczania do formowania rozdmuchowego. Wszystkie znane i powszechnie używane tworzywa, zwłaszcza PE, PP i PET mogą być przetwarzane na miejscu w celu uzyskania nakrętek, butelek oraz folii rozdmuchiwanej lub wylewanej, dzięki czemu przetwórcy tworzyw sztucznych mogą łatwo ocenić działanie barwnika w ich aplikacji, oszczędzając cenny czas na dobór koloru i własne próby.

Nowoczesne centrum techniczne

Finke kładzie duży nacisk na ciągłe inwestycje w swoim własnym centrum technicznym oraz laboratorium analitycznym. Właściwa kompozycja barwników lub pigmentów nie tylko zależy od polimeru i przewidywanego zastosowania, ale także w dużej mierze od procesu przetwórstwa. Dlatego Finke symuluje indywidualne warunki produkcyjne różnymi metodami przetwarzania na najnowocześniejszych urządzeniach. Większość artykułów konsumpcyjnych wykonanych z tworzyw sztucznych wytwarza się metodą formowania wtryskowego na własnych wtryskarkach w Wuppertalu.

Butelki

Kolorowe wrażenia w trakcie obserwacji produktów formowanych wtryskowo nie zawsze są takie same jak w produkcie pochodzącym z wytłaczania. Ponieważ polimer jest orientowany w procesie wytłaczania, w przeciwieństwie do formowania wtryskowego, nawet ten sam pigment daje inne efekty kolorystyczne.

Z reguły Finke dostarcza próbki kolorystyczne zgodnie z technologią i aplikacją producenta, dzięki czemu może on szybko dokonać wiarygodnej oceny kolorystycznej, jeszcze przed wykonaniem własnych prób oszczędzając czas na dodatkowe dobory kolorów. Centrum techniczne firmy Finke jest wyposażone w technologię produkcji rozdmuchiwanych butelek PE i PP. Produkowane są próbki butelek kosmetycznych, w procesie mono i wielowarstwowym. Niedawno firma wprowadziła nowy system formowania rozdmuchowego kolorowych butelek PET stosowanych w przemyśle napojów, przyspieszając dobór kolorystycznych do etapu produkcji barwników i systemów dodatków dla tego materiału.

Folie

Rozdmuchiwane oraz wylewane folie mogą być łatwo wytwarzane na kilku wytłaczarkach w celu przetestowania zachowania koncentratu barwiącego podczas procesu produkcyjnego u klienta. Ponieważ polimer jest orientowany podczas produkcji folii, barwnik również układa się w tworzywie zgodnie z jego orientacją. Każdą recepturę barwników do folii, należy przetestować w procesie, który obejmuje rozciąganie w celu upewnienia się, że produkt wykazuje właściwości orientacji i w odpowiedni sposób rozprowadza się na maszynie przetwórczej. W zastosowaniach foliowych, pigmenty muszą bardzo dobrze homogenizować się z polimerowym nośnikiem. Zwłaszcza w przypadku folii typu „cast” - wylewanej, takie próbki mają z góry ogromne znaczenie w celu sprawdzenia właściwości i odporności pigmentów na światło w gotowym wyrobie.

WUBALEN