Bayer MaterialScience zwalnia

Bayer MaterialScience zwalnia
Władze Bayer MaterialScience poinformowały o planowanym zamknięciu fabryki arkuszy poliwęglanowych w niemieckim Darmstadt. Powodem jest reorganizacja działu poliwęglanów, który w ostatnim czasie poddany był silnej presji rynkowej. W wyniku zamknięcia zakładów pracę straci 90 osób.

Obecnie spółka produkuje arkusze PC w 10 lokalizacjach. Po zamknięciu zakładów w Darmstadt produkcję w Europie będą kontynuowały fabryki w Nera Montoro (Włochy) i Tielt (Belgia).

Restrukturyzacja obejmuje nie tylko europejskie, lecz także zakłady w Chinach, gdzie produkcja została skonsolidowana w Guangzhou, zaś pekińska fabryka została zamknięta. Bayer MaterialScience sprzedał też swoje aktywa poliwęglanowe w Australii i Nowej Zelandii.

W wydanym komunikacie spółka podkreśla trudną sytuację w biznesie PC. W ostatnich latach konkurencja na rynku poliwęglanu mocno się zaostrzyła, pojawił się też problem nadpodaży przy niewystarczającym popycie ze strony odbiorców. Te negatywne czynniki rynkowe wpłynęły na podjęte przez zarząd firmy decyzje o konsolidacji działu. Przedstawiciele Bayer MaterialScience mają nadzieję, iż wpłyną one pozytywnie na sytuację spółki:

- Zapotrzebowanie na wysokiej jakości poliwęglany rośnie z roku na rok w tempie, które daje nadzieję na rychłe przezwyciężenie kryzysu nadpodaży - stwierdził dr Markus Steilemann, szef działu poliwęglanów w spółce.

Poliwęglany są szeroko używane m.in. w branży motoryzacyjnej, gdzie coraz szerzej zastępują szkło i metal, dzięki czemu pojazdy stają się coraz lżejsze i spalają coraz mniej paliwa. Tworzyw tych używa się również w budownictwie (zwłaszcza w tzw. małej architekturze), odegrały również ważna rolę w budowie aren tegorocznego mundialu.

Czytaj więcej: Poliwęglan (PC) 36