Bezftalanowy plastyfikator i środki wiążące firmy Lanxess

Bezftalanowy plastyfikator… Grupa LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, oferuje szeroki zakres produktów umożliwiających zastąpienie dodatków zawierających ftalany bezpieczniejszymi produktami alternatywnymi. Obok uznanego już na rynku plastyfikatora Mesamoll obejmują one także nowy produkt firmy LANXESS – Mesamoll TP LXS 51067 oraz bezftalanowy środek wiążący TP LXS 51099. Jednostka biznesowa Functional Chemicals (FCC) zaprezentuje swoje produkty podczas targów tworzyw sztucznych K'2010, które w tym roku odbędą się w Düsseldorfie w dniach od 27. października do 3. listopada.

Już od pięciu lat firma LANXESS odnotowuje przekraczający średnią wzrost sprzedaży wysoko wydajnego plastyfikatora Mesamoll. Produkt ten jest wykorzystywany przez wielu klientów firmy jako alternatywa dla plastyfikatorów na bazie ftalanów. „Oczekujemy, że ta preferencja względem dodatków bezftalanowych się zwiększy – mówi Jorge Nogueira, Dyrektor jednostki biznesowej Functional Chemicals. – Sprzedaż plastyfikatora Mesamoll rośnie o około 15 procent rocznie, rozwijając się zatem szybciej niż rynek plastyfikatorów ogólnie”.

Bezftalanowy plastyfikator Mesamoll TP LXS 51067 jest szybko rozpuszczającym się produktem przeznaczonym do produkcji PCW, szczególnie zaś do produkcji wykładzin podłogowych i pokryć ściennych. Dodatek ten może zastąpić, między innymi, ftalan dibutylu (DBP) oraz ftalan benzylo-butylu (BBP), używane jako plastyfikatory. Obie te substancje uważa się za działające szkodliwie na rozrodczość, w związku z czym występują znaczne ograniczenia w ich stosowaniu. „Starając się uczynić z plastyfikatora Mesamoll TP LXS 51067 dobrą alternatywę dla plastyfikatorów ftalanowych, połączyliśmy substancję czynną obecną w plastyfikatorze Mesamoll, tj. ester fenolowy kwasu alkilosulfonowego, z innym plastyfikatorem” – mówi Karsten Job, Dyrektor działu Marketing Polymer Additives w jednostce Functional Chemicals. Również ten składnik nie zawiera ftalanów i został zatwierdzony nawet do zastosowań zakładających kontakt z żywnością.

Istnieje duże zapotrzebowanie na substancje stanowiące alternatywę dla preparatów ftalanowych także w dziedzinie środków wiążących do produkcji PCW. Do tej pory izocyjanianów rozpuszczonych we ftalanach często używano do zapewnienia optymalnego związania plastizoli PCW z tkaninami technicznymi wykonanymi na przykład z włókien poliestrowych. Najczęściej do tego celu wykorzystywano ftalan butylu (DBP). „W związku z dyskusją na temat ftalanów dostrzegliśmy potrzebę podjęcia działań w tym zakresie – wyjaśnia Karsten Job. – Nowy środek wiążący TP LXS 51099 zawiera ten sam izocyjanian co nasz poprzedni, wypróbowany i sprawdzony środek wiążący. Jednakże w nowym produkcie jest on rozpuszczony w plastyfikatorze bezftalanowym. O ile wiemy, czyni to nas jedynym globalnym i aktywnym dostawcą oferującym bezftalanowe środki wiążące na skalę przemysłową”.

Przestawienie się na nowy produkt firmy LANXESS jest niezwykle proste. Skuteczność i wymagana ilość nowego produktu są prawie identyczne do standardowego środka wiążącego Bonding Agent 2001, zawierającego ftalany, dzięki czemu w wielu przypadkach możliwa jest zamiana w proporcjach 1:1. Środki wiążące do PCW wykorzystywane są między innymi do produkcji bilbordów, pontonów czy dmuchanych zamków do skakania.

Obecnie pracujemy nad kilkoma nowymi preparatami, nieustannie dążąc do poprawy właściwości naszych produktów. Jako doświadczony dostawca chętnie poszukujemy idealnych kombinacji właściwości, nie tracąc z oczu korzystnego stosunku ceny do wydajności” – zwraca uwagę Karsten Job.

Jednostka biznesowa Functional Chemicals jest częścią pionu Performance Chemicals firmy LANXESS, który w roku 2009 osiągnął sprzedaż na poziomie 1.530 mln euro.

Firma LANXESS jest liderem w sprzedaży specjalistycznych środków chemicznych. Wielkość sprzedaży w 2009 roku osiągnęła 5,06 miliarda euro. Obecnie firma posiada około 14.300 pracowników w 23 krajach świata. Firma jest reprezentowana przez 42 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności firmy LANXESS jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż tworzyw sztucznych, kauczuków, półproduktów i specjalistycznych środków chemicznych.

Czytaj więcej:
brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska

Reportaże

Forum