Borealis z nowym kontraktem na dostawy etanu

Borealis z nowym kontraktem… Firma Borealis ogłosiła zawarcie nowego, długoterminowego porozumienia na dostawy etanu od spółki Statoil na potrzeby krakera parowego zlokalizowanego w szwedzkim Stenungsund. Przedłużenie kontraktu na dostarczanie gazu z norweskiego Kårstø ma zabezpieczyć potrzeby zakładów spółki Borealis na siedmioletni okres, począwszy od października 2015 roku.

W swoim komunikacie firma Borealis podkreśla, iż warunki dostaw zostały ustalone na konkurencyjnych zasadach, z uwzględnieniem sytuacji na światowym rynku, zwłaszcza dostępności amerykańskiego gazu łupkowego.

Kraker w Stenungsund jest pod względem surowcowym jedną z najbardziej elastycznych europejskich instalacji petrochemicznych. Kompleks jest wyposażony w zbiorniki do przechowywania LPG, dzięki czemu spółka może gromadzić surowiec z wielu źródeł.

Niewątpliwą zaletą współpracy surowcowej jest dla obu firm niewielka odległość dzieląca Kårstø i Stenungsund. Dostawy gazu trwają na tej trasie już od 14 lat.

Stenungsund to jedna z pięciu europejskich lokalizacji instalacji firmy Borealis. Spółka posiada także zakłady w Porvoo (Finlandia), Kallo (Belgia), Schwechat (Austria) i Burghausen (Niemcy).

Czytaj więcej: