Branża chemiczna w indeksie WIG 30

Branża chemiczna w indeksie WIG 30
Publikacja nowego indeksu Giełdy Papierów Wartościowych rozpocznie się 23 września. Zastąpi on dotychczasowy indeks WIG 20 i będzie obejmował trzydzieści największych krajowych spółek wyłonionych na podstawie ich płynności i kapitalizacji. Przy tworzeniu indeksu przyjęto zasadę, że w jego skład może wchodzić do siedmiu spółek z jednej branży, a udział jednej spółki w kapitalizacji indeksu może wynosić najwyżej 10 proc.

Po raz pierwszy w elitarnym, a obecnie poszerzonym gronie spółek znajdzie się Grupa Azoty.

- Start indeksu WIG 30 i uczestnictwo Grupy Azoty w jego składzie to dla nas świetna wiadomość - powiedział Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. - To również dobra wiadomość dla naszych akcjonariuszy - wejście w skład WIG 30 z pewnością jeszcze zwiększy obrót akcjami Grupy Azoty. W ten sposób już za kilka tygodni zostanie zrealizowane jedno z głównych naszych założeń strategicznych - notowanie w podstawowym indeksie GPW.

Branżę chemiczną i tworzywową w nowym indeksie reprezentować będzie także grupa Boryszew, której działalność obejmuje m.in. produkcję wyrobów dla segmentu motoryzacyjnego, półfabrykatów z metali kolorowych, łożysk oraz wyrobów chemicznych, oraz oświęcimski Synthos, największy europejski producent kauczuków emulsyjnych oraz liczący się producent polistyrenu do spieniania.

WIG 30 ma w założeniach twórców lepiej odzwierciedlać wielkość i różnorodność polskiego rynku.

- Jestem przekonany, że znalezienie się w elitarnym gronie blue chipów stworzy interesujące możliwości dla spółek oraz inwestorów - skomentował Adam Maciejewski, prezes zarządu GPW. - Liczę, że spółki właściwie wykorzystają ten potencjał.

Czytaj więcej: Giełda 132 Chemikalia 188

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8