Brazylijski producent biopolimerów na targach K 2013

Brazylijski producent biopolimerów… Brazylijski koncern Braskem działa na światowym rynku zaledwie od 2002 roku, kiedy to nastąpiła konsolidacja kilku firm - Copene, OPP, Trikem, Nitrocarbono, Proppet i Polialden. Spółka jest obecnie największym producentem poliolefin w Ameryce Łacińskiej - produkuje rocznie 16 mln ton tworzyw termoplastycznych i posiada 36 zakładów przemysłowych, z których 29 zlokalizowanych jest w Brazylii, pozostałe zaś w USA i Niemczech. Roczne przychody Braskemu wynoszą 21,6 mld dolarów.

Spółka znana jest przede wszystkim z produkcji tzw. zielonego polietylenu, produkowanego na bazie surowców odnawialnych. Technologia opracowana przez Braskem pozwala na wytwarzanie polimeru z etanolu pochodzącego z trzciny cukrowej.

Podczas targów K 2013 Braskem prezentował zarówno znane już odbiorcom tworzywa, jak i nową rodzinę polimerów Maxio, w której skład wchodzą gł. żywice polipropylenowe. Zastosowanie tworzyw z tej grupy pozwala na znaczne oszczędności w zakresie zużycia energii - po pierwsze, produkowane wyroby są lżejsze niż w przypadku tradycyjnych tworzyw, po drugie zaś, przetwarzanie może się odbywać w przypadku materiału firmy Braskem w niższej temperaturze.

W ostatnim czasie Braskem rozpoczął realizację gigantycznego projektu petrochemicznego - Etileno XXI. Jego celem jest budowa najnowocześniejszej fabryki polietylenu w Ameryce Łacińskiej. Zakłady zlokalizowane w Meksyku będą w stanie produkować nawet 1 mln ton tworzywa rocznie. To nie jedyna zresztą poważna inwestycja firmy - przed miesiącem Braskem i Styrolution poinformowały o planach wspólnej budowy pierwszej w Ameryce Południowej fabryki ABS i SAN.

Więcej o nowościach w ofercie spółki i jej planach rozwojowych opowiada Roger Marchioni w naszym materiale wideo.


Czytaj więcej:
Targi 1281