Chemia wspiera branżę produktów higienicznych

Chemia wspiera branżę produktów…
Od wtorku spółka BASF będzie prezentować na genewskich targach Index 2014 rozwiązania dla przemysłu produktów higienicznych. Trzydniowe targi to najważniejsze międzynarodowe wydarzenie w branży włókienniczej. Oferta produktowa BASF w tym zakresie obejmuje m.in. pochłaniacze zapachów HySorb oraz HySorb Mass Balance, spoiwa dla materiałów włóknistych i dodatkido produktów higieny, filtracji i zastosowań medycznych.

Superabsorbenty polimerowe wykorzystywane są w wielu różnych zastosowaniach w życiu codziennym. Przykładem może być pochłaniający zapachy superabsorbent polimerowy HySorb. Jest to produktem, który ma poprawić jakość życia osób dotkniętych problemem nietrzymania moczu. Blokując proces tworzenia się amoniaku, materiał zapobiega powstawaniu zapachów związanych z niekontrolowanym oddawaniem moczu. Ponadto jego wysoka chłonność pozwala zachować suchość skóry. Dla branży superabsorbentów rynek pieluch dla dorosłych jest drugim co do wielkości obszarem zbytu, zaraz po produktach higieny dla dzieci.

Jak się okazuje, dotychczasowe składniki superabsorbentów mogą zostać zastąpione w całości przez biomasę. Dzięki stosowaniu superabsorbentów polimerowych na bazie surowców odnawialnych można zredukować wykorzystanie zasobów kopalnych oraz emisję gazów cieplarnianych. Jednym z takich rozwiązań jest nowy superabsorbent polimerowy na bazie surowców odnawialnych Hysorb B7015MB, opracowany przez BASF we współpracy z TÜV SÜD. Zastosowana metoda polega na wdrożeniu biomasy do produkcji superabsorbentów już na początku cyklu produkcyjnego.

W czasie targów Index BASF zaprezentuje także swoją ofertę w zakresie dyspersji polimerowych do spajania włókien. Warto tu zwrócić uwagę m.in. na ekologiczne żywice reaktywne marki Acrodur. Sieciowane żywice akrylowe na bazie wody to przyjazny dla środowiska system jednoskładnikowy, posiadający doskonałe właściwości wiążące. Ich technologia bazuje na sieciowaniu termicznym kwasów polikarboksylowych z wielofunkcyjnymi alkoholami. W przeciwieństwie do klasycznych żywic reaktywnych, w czasie procesu sieciowania nie uwalniają się żadne substancje organiczne, takie jak fenol lub formaldehyd, a jedynym produktem ubocznym tej technologii jest woda. Produkty Acrodur są nietoksyczne.

BASF oferuje także szereg dodatków i pigmentów, w tym między innymi stabilizatorów ciepła i światła oraz modyfikatorów polimerowych, takich jak Chimassorb czy Irgatec.

Technologia Irgatec CR76 stanowi alternatywę dla standardowych systemów zgrzewalnych, umożliwiając producentom włóknin dostosowanie właściwości materiału do ich specyficznych wymagań i zwiększenie ich wydajności.

Wśród preparatów monopigmentowych warto zwrócić uwagę m.in. na niepylący, sypki materiał Microlen. Jego zastosowanie pomaga uzyskać wysokiej jakości dyspersje pigmentów, co prowadzi do poprawy procesu przetwarzania i konsystencji kolorów głównie na potrzeby produkcji włóknin koloryzowanych.

Czytaj więcej: Chemikalia 226 Polimery 107

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska