"Chemistry that Matters" na targach K 2016

- Naszą misją jest tworzenie wartości dla klientów i twórców specyfikacji dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych, związków i form o znakomitych parametrach i właściwościach termicznych, mechanicznych, elektrycznych czy optycznych - powiedział Occhiello. - Jako firma SABIC osiągamy pozycję lidera na rynkach o wymagających regulacjach i specyfikacjach, w tym w branży elektronicznej, lotniczej i kosmonautycznej, kolejowej i medycznej.

Wśród wymienionych przez niego przykładów znalazły się:
 • Nowa oferta wzmocnionych włóknami taśm termoplastycznych UDMAX firmy SABIC. Ta autorska technologia zapewnia niezrównane możliwości impregnacji, a co za tym idzie możliwości obróbki i właściwości mechaniczne odpowiednie do różnych zastosowań, w tym umożliwia obniżenie masy pojazdów użytkowych.‬‬‬‬‬‬‬‬
 • Wykonany w technologii druku 3D prototyp fotela klasy ekonomicznej, stworzony przy użyciu włókien z żywicy ULTEM 9085 firmy SABIC. Aby zainspirować producentów foteli do spojrzenia z nowej perspektywy na projektowanie i wytwarzanie foteli, firma SABIC wykupiła od firmy Studio Gavari licencję na elegancki, ergonomiczny fotel, składający się z mniej niż 15 elementów oraz umożliwiający konsolidację części i podniesienie wydajności produkcji.
Wiceprezes firmy SABIC-Europe Mark Williams podkreślił znaczenie Europy dla działalności firmy SABIC, przypominając o zatrudnianiu przez firmę ponad 5 tys. osób w 30 zakładach na całym kontynencie.

Ostatnie inwestycje firmy SABIC w Europie to między innymi:
 • Przebudowa zakładu Teesside Cracker w Wielkiej Brytanii, umożliwiająca przetwarzanie etanu, co dodatkowo zwiększa jego elastyczność w zakresie przetwórstwa surowców i czyni go jednym z najbardziej elastycznych zakładów tego typu w Europie.
 • Otwarcie nowego ośrodka badawczego najwyższej klasy w zakładzie Brightlands Chemelot Campus w Geleen, mieszczącego centrum Global Foam Innovation Center firmy SABIC.


Przedstawiciele firmy SABIC podkreślili także znaczenie inwestycji w innowacyjność:
 • Nowy zakład Kemya firmy SABIC w Arabii Saudyjskiej będzie dostarczać co roku około 200 tys. ton kauczuku syntetycznego, wspierając przemysł przetwórczy w regionie EMEA.
 • Wzmacniany włóknem szklanym poliacetal (SABITAL) pochodzi z zakładu Ibn Sina w Al-Dżubajl. Jest używany w różnych zastosowaniach, od branży motoryzacyjnej i elektronicznej po budownictwo.
>Firma SABIC dysponuje teraz 18 dużymi, dedykowanymi ośrodkami innowacji technologicznych w Arabii Saudyjskiej, USA, Holandii, Hiszpanii, Japonii, Indiach i Korei Południowej. Od ostatnich targów K-Show otwarto cztery nowe takie ośrodki, w Korei, Chinach, Indiach, Geleen i Arabii Saudyjskiej.

Reprezentanci SABIC wspomnieli również o swoich inicjatywach związanych ze zrównoważonym rozwojem:
 • Największy na świecie projekt oczyszczania i wykorzystania CO2 w United - podmiocie zależnym firmy SABIC w Al-Dżubajl, będzie oczyszczać nawet 500 tys. ton CO2 rocznie. Produkt końcowy zakładu jest tak czysty, że można go stosować nawet w medycynie.
 • W inicjatywie pionierskiej dla gospodarki obiegowej firma SABIC nawiązała jako dostawca współpracę z firmą Dell w zakresie recyklingu odpadów włókna węglowego i surowców wtórnych w celu ich wykorzystania w nowych produktach Dell Latitude i Alienware. Umożliwi to uniknięcie składowania na wysypiskach śmieci około 372 tys. kg włókna węglowego i zapewni redukcję śladu węglowego o około 11 proc.
 • 68 zrównoważonych produktów - 23 nowe produkty firmy SABIC w roku 2015.
 • 270 innowacyjnych projektów potwierdzonych jako zrównoważone.
 • Ponad 540 nowych wniosków patentowych - łącznie ponad 11 tys.


- Nowoczesne firmy petrochemiczne muszą stać się czymś więcej niż dostawcą towarów - dostawcą rozwiązań - podsumował Al-Fageeh. - Innowacyjność i technologia. To właśnie oznacza dla SABIC hasło "Chemistry that Matters".


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska