Chiny. Eksplozja w zakładach chemicznych w Ulanqab

Chiny. Eksplozja w zakładach…

Co najmniej 4 osoby zginęły a 35 jest rannych w wyniku wczorajszej eksplozji w fabryce chemicznej w mieście Ulanqab, leżącym w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna w Chinach (ok. 350 km na północny zachód od Pekinu).

„Wybuch nastąpił o godzinie 02:55 czasu lokalnego w Dongxing Chemical Co. Ltd., spółce zależnej Inner Mongolia Yidong Group Corp. Ltd.", poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua News Agency, powołując się na władze miasta Ulanqab. Wybuch miał miejsce podczas prac konserwacyjnych, nie wiadomo jeszcze czy fabryka została zamknięta.

Fabryka Inner Mongolia Dongxing Chemicals produkuje szeroką gamę wyrobów chemicznych, w tym: wodorotlenek sodu oraz polichlorek winylu. Zdolności produkcyjne fabryki w Ulanqab wynoszą 320.000 t/rok sody kaustycznej oraz 300.000 t/rok PVC.

To już kolejna taka tragedia w Chinach w ostatnich latach.

30 marca br. wybuchł kontener ze złomem w odlewni należącej do firmy Kunshan Waffer Technology produkującej m.in. odlewy ze stopów metali. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu miasta Kunshan ok. 70 km na zachód od Szanghaju. Władze poinformowały o 7 ofiarach śmiertelnych.

Kilka dni wcześniej, bo 21 marca o godz. 14.45 czasu miejscowego (godz. 7.45 w Polsce) nastąpił potężny wybuch w fabryce chemicznej w mieście Yancheng, około 250 kilometrów na północ od Szanghaju. Wybuch spowodował uszkodzenia wielu domów mieszkalnych. Ewakuowanych zostało ponad 3 tysięcy osób. Eksplozja była tak silna, że chińskie Narodowe Centrum Sejsmologii odnotowało w tym rejonie trzęsienie ziemi o magnitudzie 2,2. W katastrofie zginęło 78 osób.

Z kolei o najmniej 23 osoby zginęły, a 22 zostały rannych w eksplozji w zakładach chemicznych w północnych Chinach. Do wybuchu doszło 28 listopada 2018 r. w mieście Zhangjiakou w prowincji Hebei. Jak informowały władze, eksplodował pojazd przewożący chemikalia, który oczekiwał na wjazd do zakładu Hebei Shenghua Chemical Co. Leżące około 150 km na północ od Pekinu Zhangjiakou jest miastem, w którym ma odbywać się część konkurencji podczas zimowych igrzysk olimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w stolicy Chin.

Do najtragiczniejszej w skutkach katastrofy zalicza się w  tzw. eksplozję w Tiencinie. 12 sierpnia 2015 seria potężnych wybuchów wstrząsnęła strefą przemysłową miasta Tiencin (Tianjin). Eksplozje były odczuwalne w promieniu wielu kilometrów. W wyniku tej katastrofy zginęły 173 osoby, a 797 zostało rannych.

Po tegorocznych eksplozjach w prowincji Jiangsu rząd w Pekinie ogłosił zaostrzenie kontroli bezpieczeństwa i ogólnokrajową kampanię inspekcji zakładów chemicznych, parków przemysłowych i kopalni oraz warunków transportu niebezpiecznych substancji.

JL


Czytaj więcej:

Reportaże

Forum