Grupa Ciech: po wiosennych ograniczeniach rośnie produkcja pianek i krzemianów

Grupa Ciech: po wiosennych…

Dwa zakłady Grupy Ciech, które musiały ograniczyć produkcję wskutek spadku popytu wywołanego przez pandemię koronawirusa, wracają do zwiększonej aktywności biznesowej oraz obserwują odbicie w branżach swoich odbiorców. Spółka Ciech Pianki, która od kilku lat notuje coroczne wzrosty przychodów, pracuje już z wykorzystaniem pełnych mocy wytwórczych - popyt na pianki poliuretanowe jest wysoki i odzwierciedla polepszającą się sytuację w segmencie produkcji mebli. Również Ciech Vitrosilicon systematycznie zwiększa produkcję krzemianów, niezbędnych do wytwarzania krzemionki strąconej, wykorzystywanej m.in. w segmencie motoryzacyjnym i kosmetycznym. Łącznie działalność w obszarze produkcji krzemianów i pianek odpowiada za ok. 15 proc. przychodów Grupy.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do zauważalnego spadku zamówień na rynku pianek poliuretanowych, który jest bezpośrednio związany z sektorem meblarskim w Polsce i w Europie. Wstrzymanie produkcji przez głównych producentów mebli i materaców, wymusiło na spółce Ciech Pianki czasowe ograniczenie produkcji nawet o 60 proc.

Jednak dzięki zauważalnemu odbiciu w polskim i europejskim segmencie produkcji mebli, produkcja pianek poliuretanowych w bydgoskim zakładzie Grupy Ciech wróciła już do poziomu sprzed pandemii.

- Od maja obserwujemy stale rosnący popyt na nasze produkty, a wyraźne sygnały ożywienia u naszych odbiorców dotyczą zarówno polskiego, jak i zagranicznych rynków. Zakład obecnie pracuje z wykorzystaniem swoich pełnych mocy produkcyjnych - mówi Michał Budzyński, Prezes Zarządu Ciech Pianki.

Ciech Pianki to jeden z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Spółka zatrudnia 130 pracowników, wytwarza ok. 30 tys. ton pianek rocznie i od kilku lat notuje wzrosty przychodów, m.in. dzięki przeprowadzonej optymalizacji procesów oraz inwestycjom w zaplecze magazynowo-logistyczne. W latach 2016-2018 firma zainwestowała ponad 10 mln zł, m.in. w rozbudowę magazynu bloków długich, oraz zwiększyła asortyment oferowanych pianek.

Zakład produkuje pianki elastyczne oraz natryskowe, a wśród jego odbiorców znajdują się najwięksi producenci mebli i materaców w kraju oraz Europie. Spółka sprzedaje także pianki używane w domu (zmywaki, gąbki kąpielowe). 

Pandemia koronawirusa wpłynęła również na rynek krzemianów. Ciech Vitrosilicon jest obecnie największym dostawcą krzemianów sodu w Europie i posiada dwa zakłady produkcyjne - w Żarach i Iłowej, w których pracuje ok. 300 osób. Ograniczenie produkcji przez głównych odbiorców Grupy Ciech, zmusiło Ciech Vitrosilicon do czasowego ograniczenia produkcji. Jednak dzięki odmrożeniu europejskich gospodarek, dziś popyt ze strony klientów rośnie.

- Najwięksi odbiorcy stopniowo zwiększają zamówienia, choć jednocześnie dostajemy sygnały, że powrót do poziomów produkcji z końca 2019 roku u naszych klientów potrwa jeszcze kilka miesięcy. Sytuację determinuje kondycja branży motoryzacyjnej: produkowana z krzemianów krzemionka strącona służy głownie do produkcji opon czy wypełnień w elementach gumowych i plastikowych samochodów. Dzięki nowoczesnej i największej w Europie instalacji do produkcji szklistego krzemianu sodu mamy silną pozycję konkurencyjną i planujemy powrót do pełnej wydajności produkcyjnej już w trzecim kwartale 2020 roku - mówi Andrzej Dawidowski, Członek Zarządu Ciech Vitrosilicon i szef biznesu Krzemiany w Grupie Ciech.

Krzemiany sodu są używane do produkcji krzemionki strącanej (ok. 37 proc. zużycia w Europie, stosowanej głównie w przemyśle opon i kosmetycznym), detergentów (ok. 17 proc.), papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach.

Działalność Ciech Pianki odpowiada za niecałe 10 proc. przychodów Grupy Ciech, a biznes Krzemiany za ok. 5 proc. przychodów.

brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska