Inwestycja Mondi warta 320 mln euro niemal na pewno w Polsce

Inwestycja Mondi warta 320… Spółka Mondi Packaging Paper Świecie będzie działać w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To zaś oznacza, że poczyniony został wielki krok na drodze do realizacji inwestycji, opiewającej na 320 mln euro.

Rozporządzenie w sprawie włączenia do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej 165 ha gruntu podpisał ustępujący premier RP. I tyle powierzchni wniesie właśnie do Strefy firma Mondi. Składają się na nią tereny, na których obecnie stoi zakład i 30,9 ha koło obwodnicy, które firma chce kupić od Lasów Państwowych.

Kiedy zakup zostanie już sfinalizowany, wówczas spółka będzie mogła rozpocząć prace związane z uruchomieniem - za 320 mln euro - maszyny do produkcji papieru z makulatury. Inwestycja ta była najważniejszym argumentem w staraniach Mondi o wejście do PSSE.

Dyskusje o uruchomieniu w Europie Środkowej wspominanej maszyny trwały bowiem od dawna. Na poziomie europejskiej centrali koncernu Mondi debatowano o dwóch lokalizacjach: w Świeciu lub czeskim Steti. Jednym z decydujących kryteriów, przesądzających o wyborze miał być poziom uzyskanej pomocy rządowej. Teraz, dzięki wejściu do PSSE, Mondi zyska kilkuletnie zwolnienie od podatku dochodowego. W Świeciu ma też powstać centrum szkoleniowe dla pracowników całej międzynarodowej Grupy Mondi.

– „Podpisanie wyżej wymienionego rozporządzenia jest kolejnym krokiem przybliżającym Spółkę do podjęcia inwestycji w nową maszynę papierniczą do produkcji niskogramaturowego papieru makulaturowego o wydajności ok. 470 tys. ton rocznie wraz z modernizacją części infrastruktury zakładu” – potwierdziła już firma w specjalnym oświadczeniu.

Aby nowa maszyna mogła skutecznie pracować potrzebna jest infrastruktura, działająca na terenie zajmowanym przez cały zakład. Dlatego do strefy weszła cała spółka Mondi Packaging Paper Świecie, a nie tylko obszar, na którym będzie się znajdować maszyna.

Za sprawą nowej inwestycji produkcja w Mondi Packaging Paper Świecie wzrośnie o 60 proc. To jednak nie koniec pozytywów związanych z planowanym rozwojem. Uruchomienie maszyny pozwoli również na poprawę negatywnego bilansu handlowego Polski z zagranicą. Obecnie nasz kraj importuje 700 tysięcy ton papieru rocznie.

Spółka Mondi Packaging Poland jest producentem wysokiej jakości papierów do produkcji tektury falistej oraz worków papierowych. W tej chwili MPP Świecie jest częścią Grupy Mondi Packaging powstałej z połączenia Grupy Frantschach oraz Mondi Packaging Europe. Składa się z dywizji: Paper Corrugated, Bags, Flexibles i Coating. Wszystkie występują pod jednym wspólnym logo Mondi Packaging.

Jeśli chodzi o polską część spółki, to w ubiegłym roku wyprodukowała ona 824 tys. ton papieru dla przemysłu wytwarzającego tekturę falistą i worki papierowe.

To oznacza, że wielkość produkcji w przedsiębiorstwie stale rośnie. Jeszcze bowiem w 2002 r. wytwarzało ono 690 tys. ton papieru, dwa lata później już 760 tys. ton, a w 2005 r. 796 tys. ton. Firma może się też pochwalić rocznym przychodem na poziomie prawie 1,5 mln zł. Jest jednym z pięciu głównych producentów asortymentów opakowaniowych dla przemysłu produkcji worków i tektury falistej w Europie. Eksportuje ponad 75 proc. swoich wyrobów.

Czytaj więcej:
Papier 44