Jedyna w Rosji linia do produkcji TPE gotowa do pracy

Jedyna w Rosji linia do produkcji… Po pomyślnie przeprowadzonych testach uruchomiana właśnie nowa linia produkcyjna w zakładach Sibur w Woroneżu będzie produkować rocznie 50 tys. ton styrenowo-butadienowych elastomerów termoplastycznych (TPE).

Elastomery termoplastyczne to materiały posiadające właściwości charakterystyczne zarówno dla tworzyw sztucznych, jak i gumy. Najważniejszym ich zastosowaniem jest produkcja asfaltów modyfikowanych polimerami, które pozwalają osiągnąć większą trwałość nawierzchni. Dzięki ich użyciu czas pomiędzy naprawami wzrasta z 3-4 lat do nawet 7-10 lat.

Na rynku rosyjskim zainteresowanie TPE ze strony drogownictwa wzrosło w latach 2009-2012 o 5,6 proc., co oznacza wzrost udziału materiałów w rynku z 1 proc. do 3. proc. Mimo to Rosja pozostaje daleko w tyle za państwami europejskimi, USA i Kanadą, gdzie ten odsetek wynosi nawet - jak w Niemczech - 30 proc. Jak podaje Sibur, całkowita moc produkcyjna woroneskiej fabryki, wynosząca 85 tys. ton tworzywa rocznie, wystarczyłaby do produkcji 2 mln ton asfaltu, co pozwoliłoby na ułożenie ok. 20 tys. km czteropasmowej autostrady.

Elastomery termoplastyczne są także wykorzystywane do produkcji powłok ochronnych dachów, materiałów kompozytowych, butów, fug, klejów i uszczelniaczy.

Czytaj więcej: