KE zgadza się na sprzedaż części Akzo Nobel

KE zgadza się na sprzedaż… Na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie przez Carlyle Group wyłącznej kontroli nad częścią koncernu AkzoNobel, zajmującą się specjalistycznymi chemikaliami. Koncentracja zostanie dokonana w drodze zakupu 100% udziałów w przedsiębiorstwie.

Na poczatku marca br. AkzoNobel, międzynarodowy producent farb oraz chemikaliów specjalistycznych, ogłosił sprzedaż swojej działalności w zakresie Specialty Chemicals. Spółka zaakceptowała, opiewającą na kwotę 10,1 mld euro, ofertę amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Carlyle Group. Transakcja dzieli AkzoNobel na dwa oddzielne przedsiębiorstwa - Paints and Coatings oraz Specialty Chemicals.

Komisja Europejska stwierdziła, że planowana transakcja nie budzi obaw o naruszenie zasad konkurencji ze względu na nieznaczne horyzontalne i wertykalne nakładanie się działań stron. Transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury przeglądu połączeń.

Założony w 1987 r. Carlyle Group jest jednym z największych i funduszy inwestycyjnych na świecie, z aktywami o wartości 210 miliardów dolarów. Do zamachu z 11 września 2001 r. jednym z największych inwestorów w Carlyle Group była saudyjska rodzina bin-Ladena.

Akzo Nobel, z siedzibą w Amsterdamie w Holandii, zatrudnia blisko 50 tysięcy osób w około 80 krajach, a portfolio obejmuje marki, takie jak: Dulux, Sikkens, International, Interpon i Eka.

Od ponad 20 lat koncern działa również w Polsce, oferując na lokalnym rynku takie produkty, jak: farby dekoracyjne oraz specjalistyczne produkty chemiczne (przemysłowe farby proszkowe, profesjonalne powłoki na drewno, lakiery oraz powłoki stosowane w przemyśle transportowym czy stoczniowym).

JL

Czytaj więcej: