Kauczuki Lanxess w energetyce wiatrowej

Kauczuki Lanxess w energetyce… W dużych turbinach wiatrowych powstaje prąd elektryczny o napięciu ponad 500 woltów. Chociaż ryzyko pożaru w turbinach wiatrowych nie jest większe niż w przypadku innych instalacji elektrycznych, to jednak w razie wybuchu pożaru (np. wskutek zwarcia elektrycznego lub wyładowania atmosferycznego), jego ugaszenie jest dużo trudniejsze, ponieważ elementy zawierające prądnice znajdują się na dużej wysokości. Dlatego też specjaliści w zakresie energetyki wiatrowej starają się zabezpieczyć się przed ewentualnym pożarem, a w przypadku jego wystąpienia - zminimalizować jego negatywne skutki.

W przypadku dużych turbin eksperci koncernu Lanxess polecają stosowanie bezhalogenowego kauczuku etyleno-winylo-octanowego (EVM) dostępnego pod handlową nazwą Levapren. Jego użycie w tego typu instalacjach pomaga znacząco zmniejszyć ryzyko pożaru w pobliżu prądnic oraz zabezpieczyć duże inwestycje w przypadku pożaru. 
 
– Levapren znajduje zastosowanie w gondolach turbin wiatrowych, zwłaszcza w osłonach kabli – wyjaśnia Jörg Stumbaum z firmy Lanxess. – Nasz elastomer EVM to idealny produkt do tego celu z dwóch powodów: surowiec ten jest łatwy w obróbce i nie zawiera halogenów. Ponadto elastomery EVM są w stanie przyjąć wysoką zawartość bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu, a biegunowy surowiec kauczukowy nie pęcznieje w obecności smarów. Zabezpieczenie instalacji przed pożarem może okazać się trudne w przypadku materiałów zawierających halogen, np. osłon kablowych wykonanych z PVC, ponieważ materiały te, spalając się, uwalniają kwas chlorowodorowy, który atakuje części metalowe. Nawet stal nierdzewna nie jest odporna na jego działanie. W razie pożaru instalacji technicznych, największe szkody występują na ogół nie wskutek działania wysokiej temperatury płomieni, ale w wyniku korozyjnego dziania gazów powstających w procesie spalania.
 
Do tak delikatnych zastosowań w branży stosowane są trzy różne rodzaje kabli: HFFR (kable bezhalogenowe nierozprzestrzeniające płomienia), FRNC (nierozprzestrzeniające płomienia i niekorodujące) oraz LSFOH (kable o niskiej emisji dymów, bezhalogenowe).

- Wszystkie te rodzaje kabli reprezentują to samo podejście: w razie pożaru, należy przeciwdziałać tworzeniu się kwasu chlorowodorowego oraz innych korozyjnych związków halogenowych w dymie – mówi Stumbaum. – Efekt ten często uzyskuje się przy pomocy materiałów Levapren 500 lub Levapren 700, będących etyleno-winylo-octanowymi kopolimerami, które same nie zawierają halogenu.

Dzięki wysokiej biegunowości Levapren to materiał w dużym stopniu kompatybilny z wypełniaczami biegunowymi. Levapren 500 i Levapren 700 mogą pomieścić duże ilości nieorganicznych, bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu czy wodorotlenek magnezu. 
 
Bardzo pożądaną właściwością w produkcji osłon kablowych jest łatwość obróbki Levaprenu. Wersje biegunowe tego materiału, tj. Levapren 500 i Levapren 700, wykazują niewielką tendencję do pęcznienia w oleju. Jest to istotne, ponieważ wchłonięty olej mógłby osłabić właściwości kabli w przypadku pożaru i zwiększyć gęstość dymu.

Czytaj więcej:
Ekologia 401

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A

Reportaże

Forum