Lanxess wprowadza linię biologicznych prepolimerów Adiprene Green

Lanxess wprowadza linię biologicznych…

Koncern Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, opracował nową gamę prepolimerów polieterowych MDI zawierających odnawialne, biologiczne surowce. Produkty sprzedawane pod marką Adiprene Green mogą zastąpić istniejące prepolimery polieterowe na bazie surowców kopalnych w produkcji bardzo trwałych elastomerów poliuretanowych (PU).

Ogólnym celem opracowania Adiprene Green było stworzenie szeregu biologicznych prepolimerów, które umożliwiają producentom poliuretanów wytwarzanie komponentów przy zmniejszonej emisji CO2. W zależności od systemu możliwa jest redukcja emisji o 20–30 proc. w porównaniu z prepolimerami z surowców mineralnych dzięki zastosowaniu polioli polieterowych na bazie skrobi. Udział surowców pochodzenia biologicznego waha się od 30 do 90 proc., w zależności od zakładanej twardości. Jednocześnie zachowane zostaną istniejące możliwości przetwarzania PU, a właściwości końcowego elastomeru poliuretanowego będą podobne do elastomerów polieterowych na bazie surowców mineralnych lub nawet lepsze.

- W Lanxess kierujemy się jasną strategią zrównoważonego rozwoju - podkreśla dr Markus Eckert, dyrektor jednostki biznesowej Lanxess Urethane Systems. - Do roku 2040 chcemy stać się neutralni z perspektywy wpływu na klimat, więc mając ten cel na uwadze coraz mocniej angażujemy się w służące jego realizacji działania. Pierwsze duże projekty są już w toku. Dzięki nowym produktom Adiprene Green klienci także skorzystają na naszych dążeniach do neutralności klimatycznej.

Lanxess biologiczne prepolimery

Prepolimery Adiprene Green są łatwe w obróbce - przetwarza się je dokładnie tak samo jak konwencjonalne prepolimery. Nie są konieczne żadne modyfikacje w zakresie obróbki materiału, temperatury procesu czy proporcji mieszania. Ponadto profil reaktywności i czas opróżniania formy wtryskowej są podobne do właściwości prepolimerów polieterowych na bazie surowców kopalnych.

W reakcji z 1,4-butanodiolem można uzyskać szereg elastomerów PU o twardości od 40 Shore A do 60 Shore D. Ponieważ rozwiązanie PU jest uniwersalne, Adiprene Green może być mieszany ręcznie lub maszynowo. Prepolimery mogą być ponadto przetwarzane przy użyciu katalizatorów Vibracat koncernu Lanxess. Produkty z linii Adiprene Green dobrze nadają się do wymagających zastosowań, takich jak rolety, koła, tuleje zaciskowe lub opony niepneumatyczne.


Czytaj więcej:
Polimery 155

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A