Lanxess zwiększy produkcję dichlorobenzenu

Lanxess zwiększy produkcję dichlorobenzenu
Producent specjalistycznych środków chemicznych spółka LANXESS zwiększyła swoje zdolności produkcyjne w zakresie dichlorobenzenu o ponad 15%. Dokonano tego poprzez zamontowanie dodatkowych krystalizatorów w zakładzie w Leverkusen, tym samym umożliwiając w nim produkcję paradichlorobenzenu o wysokiej czystości. W zwiększenie zdolności produkcyjnych tego półproduktu niezbędnego do wytwarzania wysokowydajnych tworzyw sztucznych zainwestowano około 3 miliony euro.

Sieć produkcyjna jednostki Advanced Industrial Intermediates (AII) w Leverkusen przekształca toluen benzen w związki chloroaromatyczne poprzez dodanie chloru. Oprócz niskochlorowanych związków aromatycznych takich jak monochlorobenzen proces ten prowadzi również do powstawania wysokochlorowanych związków aromatycznych takich jak dichlorobenzen (DCB). „Nasza wiedza z zakresu związków aromatycznych skupia się przede wszystkich na zarządzaniu produkcją izomerów w sposób uwzględniający zapotrzebowanie. Jesteśmy jednym z niewielu producentów na świecie, który posiada takie możliwości” – powiedział Hubert Fink, szef jednostki biznesowej Advanced Industrial Intermediates.

Produkcja DCB wymaga dokładnego oddzielenia izomeru paradichlorobenzenu (p-DCB) z wytopu w procesie krystalizacji po destylacji opartej na chłodzeniu i zestalaniu, która przebiega w krystalizatorach. Uzyskany w ten sposób wysokiej czystości p-DCB jest wykorzystywany do produkcji wysokowydajnego półkrystalicznego tworzywa sztucznego znanego pod nazwą polisiarczku fenylenu (PPS), który posiada doskonałe właściwości mechaniczne i jest odporny na działanie substancji chemicznych, wysokich temperatur i zapłon. PPS stosuje się w przemyśle elektrycznym i elektronicznym, motoryzacyjnym i lotniczym. Do produkcji około 60 tysięcy ton PPS na świecie w 2012 roku wykorzystano 90 tysięcy ton p-DCB.

„Według naszych szacunków, rynek PPS nadal będzie rósł o 6-8% rocznie. W związku z tym zwiększyliśmy zdolności produkcyjne w zakresie dicholorobenzenu, który jest bardzo ważnym surowcem do produkcji PPS. Chcieliśmy, aby zdolności produkcyjne rosły wraz z liczbą naszych klientów i abyśmy dzięki temu mogli lepiej zaspokajać ich wymagania pod względem bezpieczeństwa dostaw” – powiedział dr Dirk Möckel, Dyrektor ds. Globalnego Marketingu w dziale chlorobenzenów, materiałów pochodnych i monoizocyjanianów w ramach jednostki biznesowej AII.

Kolejnym izomerem, który powstaje przy produkcji dichlorobenzenu, jest ortodicholorbenzen (o-DBC), który w ramach procesów spółki LANXESS wykorzystuje się do wytwarzania wysoko­gatunkowych monoizocyjanianów. Te z kolei potrzebne są do produkcji środków ochrony roślin na światowy rynek rolniczy, który rozwija się w szybkim tempie.

Jednostka biznesowa Advanced Industrial Intermediates (AII) spółki LANXESS należy do pionu Advanced Intermediates, który w 2011 roku osiągnął całkowitą sprzedaż rzędu 1,545 miliarda euro. Jednostka AII posiada zakłady produkcyjne w Niemczech (Krefeld-Uerdingen, Dormagen, Leverkusen i Brunsbüttel), Chinach (Liyang), Indiach (Nagda) i Stanach Zjednoczonych (Baytown w stanie Teksas).

Czytaj więcej: Surowce chemiczne 95

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A