Laureaci konkursu opakowaniowego PakStar

Laureaci konkursu opakowaniowego…
Ogłoszono laureatów konkursu opakowaniowego PakStar.

W tym roku konkurs zorganizowano po raz szósty. Organizatorami były m.in. Centralny Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Opakowań (COBRO), Polska Izba Opakowań, Akademia Sztuk Pięknych z Łodzi, Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Cel konkursu to – jak zapewniają jego twórcy - stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym. Konkurs PakStar otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań WorldStar organizowanym przez Światową Organizację Opakowań.

Przy nagradzaniu zgłoszonych prac jurorzy brali pod uwagę takie kryteria jak: nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.), właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu, walory ekologiczne, wzornictwo, walory estetyczne i reklamowe, walory informacyjne opisu na opakowaniu, przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

Wśród zwycięzców znaleźli się:
Nagrody

Kategoria "Opakowania jednostkowe"

Opakowanie - piłka
Producent: Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego

Estetyczne opakowanie z elegancką, szatą graficzną chroniące zawartość, którą mogą być łakocie np. czekoladki, cukierki, pralinki, gadżety, itp., uwzględnia system lojalnościowy, zawiera element gry i zabawy, może być wykorzystane wtórnie - drugie życie opakowania, posiada unikatowy kształt bryły bezpośrednio kojarzonej z szeroko pojętym futbolem.

Konkurs PakStar 2012


Torba kasowa dla sieci sklepów Carrefour
Twórca opakowania: Carrefour Polska

Firma Carrefour jako pierwsza sieć handlowa w Polsce zaoferowała swoim klientom kompostowane torby kasowe wykonane z polimerów biodegradowalnych z udziałem skrobi kukurydzy i ziemniaków. Wszystkie materiały, z których wykonana jest torba wykazują zdolność do biodegradacji oraz są przydatne do kompostowania, w odpowiednich warunkach ulegają rozkładowi na wodę, biomasę oraz dwutlenek węgla lub metan w czasie od sześciu tygodni do jednego roku. Wprowadzenie kompostowalnych toreb kasowych znacznie zmniejszyło zużycie przez konsumentów tradycyjnych toreb wykonanych z polietylenu co znacząco wpływa na ochronę środowiska. Zostały zaprojektowane tak, aby oprócz swej zasadniczej funkcji mogły służyć jako worek na odpady organiczne z gospodarstw domowych.

Konkurs PakStar 2012


Opakowanie na jabłka typu „Pick and Go”
Producent: Mondi Warszawa

Opakowanie stworzone z myślą o promocji jabłek Premium. Jednostka sprzedażowa to trzy, maksymalnie cztery sztuki jabłek co stanowi ok. 1 kg produktu zapakowanego w stos. Każdy produkt jednostkowy posiada własne okienko ekspozycyjne umożliwiające wizualną ocenę, pełniącą również funkcję otworów wentylacyjnych. Dużą rolę w roli promocyjną stanowi komponujący się z zawartością wysokogatunkowy nadruk HQP w technologii flexo. Pionowy sposób pakownia owoców zwykle znajdujących się w skrzynkach, lub workach stanowi o dodatkowy atrybut wyjątkowości produktu pakowanego. Opakowanie swoją innowacyjną formą jest dokonałem narzędziem promocyjnym dla specjalnie wyselekcjonowanych produktów.

Konkurs PakStar 2012


Opakowanie do napojów schładzanych lodem
Producent: DS. Smith Polska, zakład Kutno

Opakowanie wykonane z tektury kaszerowanej z nadrukiem offsetowym. Od wewnątrz zastosowano papier barierowy. Cechą szczególną opakowania jest konstrukcja zapewniająca szczelność w kontakcie z wodą powstałą po rozpuszczeniu się lodu (brak perforacji). Po rozłożeniu opakowanie jest jednym wykrojem (pokrywa jest połączona z dolną częścią). Dzięki zastosowaniu specjalnego papieru, parametry wytrzymałościowe i struktura opakowania nie zmieniają się trakcie topienia się lodu co pozwala cieszyć się zimnym Lechem w każdych okolicznościach.

Konkurs PakStar 2012


Kategoria "Inne wyroby związane z rynkiem opakowaniowym”

Kontenery Arbo-Eko na rośliny
Producent: Martex z Otwocka

Kontener jest nowym rodzajem opakowania pochodzenia roślinnego, które zapewnia inne warunki opakowanemu towarowi-sadzonce umożliwiając jej przetrzymanie stosunków wodnych , przewietrzanie/dotlenienie, wzrost czy hamowanie rotacji korzeni. Może być stosowane na plantacji, w transporcie, ekspozycji handlowej i podłożu. Kontenery są w 100 proc. biodegradowalne.

Konkurs PakStar 2012


Wyróżnienia

Kategoria "Opakowanie jednostkowe"

Opakowanie JCT 25 polipropylenowe na farbę
Producent: Jokey Plastic Blachownia

Opakowania serii JCT 25 są produkowane z polipropylenu, który w 100 proc. nadaje się do recyklingu.

Atutami pojemników są: zastosowanie nowatorskiego nadruku w technice IML oraz kształtu opakowania (pozwalającego na przeprowadzenie efektownej akcji marketingowej, a także bardzo dobrego wykorzystania przestrzeni transportowej - magazynowej) i kolorystyki tworzywa. JCT 25 posiada ułatwione otwieranie opakowania, wysoką szczelność i trwałość zamknięcia co skutkuje zwiększonym bezpieczeństwem produktu finalnego. Dzięki swojemu kształtowi opakowanie JCT 25 pozwala na ekonomiczne ułożenie opakowań w transporcie i na półce sklepowej.

Konkurs PakStar 2012


Kategoria "Opakowania zbiorcze i transportowe"

Opakowanie dla przemysłu spożywczego Eco-Polyjointer
Producent: TFP Grafika

Opakowanie Eco Polyjoiner posiada innowacyjną konstrukcję umożliwiającą zmniejszenie zużycie surowca do jego produkcji, nowy system łączenia hood & tray powodujący szybkie i płynne oddzielenie czapy transportowej od części ekspozycyjnej oraz optymalny dobór gabarytowy związany z logistyką.

Konkurs PakStar 2012


Opakowanie na butelki FrontLessPolyjointer FLP
Producent:TFP, Dziećmierowo

Opakowanie jest opatentowaną konstrukcją składającą się z tacy oraz wieka sklejonych ze sobą. Wykonane jest z tektury falistej która może być poddana w 100 proc. recyclingowi. W odróżnieniu od klasycznych konstrukcji tego typu spotykanych na sklepowych półkach taca w rozwiązaniu FLP prawie całkowicie pozbawiona jest frontu, przy zachowaniu automatycznego sposobu formowania dna. Daje to ogromne możliwości redukcji zadruku bez obniżenia estetyki ekspozycji dzięki całkowicie odsłoniętej grafice.

Konkurs PakStar 2012


Kategoria "Wyróżnienia pozostałe”
Wypełniacz paletowy
Producent: Smurfit Kappa Polska, oddział w Koninie

Z uwagi na dużą wagę towaru i określoną ładowność samochodów – nie ma możliwości wykorzystania powierzchni naczepy w 100 proc. Palety ładowane są w taki sposób, by nie były przeciążane osie kół pojazdów. W związku z tym pomiędzy paletami zostawiane są wolne przestrzenie. W czasie transportu palety przesuwają się i towar ulega uszkodzeniu, co skutkuje bardzo wysokim poziomem reklamacji. Przedstawiony wypełniacz to łatwa i szybka w montażu, mocna konstrukcja składającą się z „obwoluty” i kompletu kratownic. Nadaje się do wielokrotnego użytku.

Konkurs PakStar 2012


Opisy opakowań są uzasadnieniami organizatorów.

Czytaj więcej: Opakowania 1364 Nagrody 233

brak
 

Lider polskiego rynku spotkań, organizator targów, wydarzeń kulturalnych i sportowych, konferencji i kongresów.

Polska