Lerg nabywa większościowy udział w WeButex

Lerg nabywa większościowy…

Lerg S.A. (Lerg) nabył łącznie 76 proc. udziałów WeButex Kunststoffbearbeitung GmbH (WeButex), jednego z najbardziej znanych przetwórców laminatów termoutwardzalnych. Niemiecka spółka stanie się częścią chemicznej Grupy Lerg. Połączenie sił zoptymalizuje szansę na dalszy dynamiczny rozwój spółek i wzmocnienie ich pozycji na krajowych i międzynarodowych rynkach.

WeButex to założona w 2008 roku prężnie działająca firma. Obecnie zatrudnia ponad 120 osób. Główna siedziba mieści się w Roding w Niemczech, ok. 170 km od Monachium. Spółka rozpoczynająca piętnaście lat temu swoją działalność jako startup, wypracowała pozycję międzynarodowego lidera w dziedzinie obróbki laminatów termoutwardzalnych. Wraz z zakupem WeButex nastąpi rozbudowa jego lokalizacji w Roding, nabycie 20 000 mkw. sąsiednich terenów przemysłowych oraz rozszerzenie możliwości produkcyjnych w zakresie zaawansowanej obróbki laminatów. WeButex sprzedaje swoje produkty zarówno w Europie, jak i w Azji.

Za sukcesem WeButex stoi doświadczony i niezmieniony od początku działalności spółki zarząd. Wolfgang Wese oraz Matthias Butz pozostaną w WeButex po transakcji jako członkowie zarządu i jako mniejszościowi wspólnicy.

Lerg to jeden z najważniejszych producentów żywic w Polsce. Przedmiotem działalności spółki jest m.in. opracowywanie i wytwarzanie wysokiej jakości żywic fenolowych i epoksydowych do produkcji wyrobów chemicznych oraz laminatów technicznych. Ponadto, w szeregach Grupy Lerg powitaliśmy w 2020 r. spółkę Izo-Erg, jedną z najbardziej prestiżowych firm produkujących laminaty techniczne w Europie, wieloletniego partnera WeButex i jego największego dostawcę produktów termoutwardzalnych.

Oprócz działalności produkcyjnej i sprzedaży na eksport, Lerg posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, a także współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi. Firmę cechuje duża dynamika rozwoju, która w ostatnich latach zaowocowała stworzeniem silnej, zdywersyfikowanej grupy chemicznej o globalnym zasięgu.

- Nabycie WeButex jest kolejną akwizycją Lerg w ostatnich latach i wpisuje się w długoterminową strategię Lerg, polegającą na integracji w ramach Grupy działalności związanej z produkcją żywic. Nabywając WeButex nie tylko poszerzamy portfolio, m.in. o dobór i obróbkę laminatów, łączymy także cele biznesowe, wizję i wartości, rozbudowujemy zespół współpracowników, gromadzimy doświadczenia oraz know-how. Synergie wynikające z połączenia z dotychczasową działalnością Grupy stanowić będą niewątpliwą wartość dodaną dla naszych obecnych i przyszłych klientów w Polsce i na świecie - komentuje transakcję Marian Kwiecień, Prezes Zarządu Lerg oraz akcjonariusz większościowy.

Transakcja została w części sfinansowana z kredytu akwizycyjnego udzielonego Lerg przez Pekao S.A. Lerg doradzał zespół doradców - Pekao Investment Banking jako doradca transakcyjny oraz SSW Pragmatic Solutions jako doradcy prawni. W zakresie prawa niemieckiego Lerg doradzała również kancelaria GÖRG (Kolonia).


Czytaj więcej:
Rynek 1095
Finanse 137

Producent i eksporter żywic poliestrowych, nowolakowych, fenolowych, odlewniczych, żywic klejowo - aminowych, żywic do farb, formaliny oraz produktów do renowacji karoserii samochodowej marki Polfill

Polska

Reportaże

Forum