Łukasiewicz nawiąże współpracę z koreańskim koncernem

Łukasiewicz nawiąże współpracę…

Dziś we Wrocławiu podpisano list intencyjny między spółką LG Electronics a instytutem Sieć Badawcza Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (Łukasiewicz - PORT). Strony zadeklarowały chęć podjęcia współpracy w dziedzinie inżynierii materiałowej. Następstwem listu ma być pierwsza umowa dotycząca badań pomiędzy stronami. Łukasiewicz - PORT chce zapewnić koreańskiemu koncernowi długoterminowe zaawansowane usługi badawcze, wzmacniając jego pozycję jako globalnego lidera nowych technologii.

Celem listu intencyjnego jest stworzenie długofalowego, strategicznego partnerstwa pomiędzy LG Electronics a Łukasiewicz - PORT. Jedną z jego form będzie wsparcie analityczne klastra LG zlokalizowanego w aglomeracji miejskiej Wrocławia; inna obejmie współpracę w badaniach zaawansowanych materiałów i urządzeń. Koreański gigant branży elektronicznej i instytut Sieci Badawczej Łukasiewicz mają podpisać wkrótce końcową umowę.

LG Electronics to globalny innowator technologii i wytwarzania, działający w 140 miejscach z personelem liczącym ponad 70 000 pracowników na całym świecie. Mając globalną sprzedaż za 2018 r. w wysokości 54,4 miliarda USD, LG składa się z 5 firm - Home Appliance & Air Solution (sprzęt AGD i klimatyzacja), Home Entertainment (sprzęt RTV), Mobile Communications (telefony komórkowe), Vehicle Component Solutions (systemy i rozwiązania dla pojazdów) and Business Solutions (rozwiązania biznesowe). LG to wiodący producent telewizorów, lodówek, klimatyzatorów, pralek i urządzeń mobilnych  na świecie, wliczając wysokiej klasy sprzęty produkty LG Signature i LG ThinQ ze sztuczną inteligencją.

- Łukasiewicz jako trzecia największa sieć badawcza w Europie ma ambicję by współdziałać z liderami w swoich branżach i efektywnie transferować unikatową wiedzę polskich naukowców do światowej gospodarki. Cieszę się, że do grona globalnych firm, które dostrzegły potencjał naszego instytutu Łukasiewicz PORT, dołącza LG Electronics. To kolejny przedstawiciel koreańskiego biznesu, z którym rozwijać będziemy nowatorskie rozwiązania. Nasza obecna współpraca z rynkiem koreańskim obejmuje już takie zagadnienia jak robotyka, life science czy wytwarzanie, ale obszarów do współpracy jest o wiele więcej i zaufanie, które budujemy dzisiaj, na pewno będzie procentować w przyszłości - powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. 

Specyfika instytutu Łukasiewicz - PORT pozwala mu podejmować wspólne działania w dwóch ważnych obszarach współpracy między nauką a biznesem - w dziedzinie inżynierii materiałowej oraz w biotechnologii. Instytut zdobył już zaufanie takich kluczowych graczy biotechnologicznych jak Roche, Pfizer czy Amgen.

- Nasze sukcesy w tworzeniu przymierzy badawczych z takimi wielkimi firmami jak LG Electronics są kwestią zorientowanego na biznes podejścia do partnerów oraz naszej wiarygodności - tłumaczy Andrzej Dybczyński, Dyrektor Lukasiewicz - PORT. - Zdolność instytutu do bycia dostawcą kompleksowych, ale zintegrowanych usług kilku różnych laboratoriów jest na pewno jednym z naszych atutów. Innym jest elastyczne podejście, umożliwiające nam adekwatne odpowiadanie nie tylko na specyfikę międzynarodowych korporacji, ale też na szczególne potrzeby danego partnera. Cieszymy się, że dzisiejsze wydarzenie jasno dowodzi naszego potencjału do tworzenia znaczących wartości dla naszych partnerów biznesowych.

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (wcześniejsze Centrum Badań EIT+) 1 kwietnia został włączony do ogólnopolskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz, która zrzesza prawie 40 placówek badawczo-rozwojowych. PORT był do tej pory spółką, musiał jednak przekształcić się w instytut, żeby zostać częścią Łukasiewicza. Siedzibą Łukasiewicz - PORT jest Kampus Pracze w Praczach Odrzańskich.

Fot. Twitter/Lukasiewicz_pl