LyondellBasell wybuduje nową instalację HDPE w USA

LyondellBasell wybuduje nową… Firma LyondellBasell podjęła ostateczną decyzję w sprawie budowy instalacji do produkcji polietylenu o wysokiej gęstości na wybrzeżu zatokowym USA. Roczne zdolności produkcyjne instalacji, która jako pierwsza będzie wykorzystywać technologię Hyperzone PE, wyniosą 500 tys. ton rocznie. Na budowie instalacji pracować będzie ok. 1000 osób, zaś po otwarciu fabryki w 2019 roku zatrudnionych w niej będzie 75 osób.

- Innowacyjność jest kluczem do naszych dalszych sukcesów - powiedział Bob Patel, szef koncernu. - Dzięki naszej nowej opatentowanej technologii możemy produkować różne odmiany HDPE o rozszerzonych właściwościach, z których wiele przekracza obecne horyzonty.

Hyperzone PE opiera się na technologii Multizone, opracowanej w europejskich centrach badawczo-rozwojowych LyondellBasell, zlokalizowanych we Frankfurcie i Ferrarze. Zastosowanie nowej metody produkcji pozwoli uzyskać multimodalne tworzywa o wysokich właściwościach. Jedną z ich zalet będzie możliwość stosowania w niektórych przypadkach mniejszej ilości tworzywa do wyrobu detali, co zaowocuje efektywnością kosztową po stronie przetwórców. LyondellBasell zakłada, że tworzywa produkowane w amerykańskiej fabryce będą trafiać na rynki całego świata.

- Kontynuujemy inwestycje w projekty rozwojowe, jak np. Hyperzone PE, gdzie oczekujemy długoterminowych przewag surowcowych - mówi Patel. - Uważamy, że połączenie naszych najnowszych technologii w zakresie poliolefin z dostępnością taniego etylenu przyczyni się uzyskania dobrego poziomu zwrotu z inwestycji. Ponadto realizowana inwestycja wspiera naszą strategię w zakresie integracji dla etylenu, co pozwoli na lepsze wyzyskanie całego łańcucha wartości.

HDPE jest używany w ogromnej liczbie aplikacji, jak np. rury, butelki, opakowania, zabawki, folie, artykuły medyczne i wiele innych. Zastosowanie technologii Hyperzone PE do produkcji tworzywa ma między innymi poprawić wytrzymałość mechaniczną produktów oraz poprawić stosunek sztywności do odporności mechanicznej.

LyondellBasell produkuje obecnie 3,5 mln HDPE rocznie, włączając w to instalacje joint venture. Łączne zdolności produkcyjne firmy w zakresie polietylenu wynoszą 6 mln ton rocznie. Spółka jest jednym ze światowych liderów w zakresie rozwoju i licencjonowania technologii poliolefinowych - obecnie licencje takie wykorzystuje na świecie 250 linii do produkcji polietylenu i polipropylenu. W przyszłości spółka planuje także udzielać licencji na technologię Hyperzone PE.

W ostatnim czasie spółka znaczącą rozbudowała swoje zdolności produkcyjne dla etylenu w zakładach w La Porte i Channelview w Teksasie (USA). Obecnie prowadzone są podobne prace w trzeciej lokalizacji - w Corpus Christi. Ponadto w Channelview firma prowadzi prace nad instalacją do produkcji tlenku propylenu oraz PO/TBA.

Czytaj więcej: