Masterbacze od Grafe ułatwiają wykrywanie podróbek

Masterbacze od Grafe ułatwiają… Na tegorocznych targach Fakuma firma Grafe zaprezentowała najnowsze osiągnięcia w dziedzinie masterbatczy do tworzyw termoplastycznych wykorzystujących połączenie substancji chemicznych do znakowania produktów. Indywidualnie opracowywane na potrzeby klientów rozwiązania oparte są na kombinacji substancji chemicznych oraz specjalnych detektorów analitycznych, które umożliwiają połączenie jakościowej i ilościowej analizy produktów. Dzięki nowej technologii testowania i nowym masterbaczom, aby sprawdzić pochodzenie produktu, wystarczy nacisnąć jeden przycisk.

W samych Niemczech plagiaty i podróbki przynoszą straty rzędu kilku miliardów euro rocznie. Do produkcji podróbek wykorzystywane są gorszej jakości materiały, gorsza jest także jakość przetwarzania tych materiałów, nie wspominając o braku kontroli jakości i bezpieczeństwa. Grafe jako producent znanych marek nie tylko bierze odpowiedzialność za bogatą ofertę swoich produktów, lecz również zapewnia wysoką ich jakość w dłuższej perspektywie czasowej. Już w procesie planowania nowego produktu Grafe może opracować różne zabezpieczenia mogące zagwarantować klientowi weryfikowalność oryginalnego produktu.

Substancje czynne w Grafe Marker Masterbatch mogą być uniwersalnie stosowane we wszystkich tworzywach termoplastycznych, nie ulegają degradacji w standardowych procesach przetwarzania wykorzystywanych w sektorze tworzyw sztucznych, a ponadto są odporne na wpływy czynników zewnętrznych. Na każdym etapie procesu istnieje możliwość włączenia do masterbacza dowolnego barwnika lub dodatku, co przekłada się na ofertę kompletnego rozwiązania dopasowanego do specyficznych potrzeb klienta, który nie musi ani stosować żadnych materiałów pomocniczych ani dokonywać zmian w procesie. Wyraźne oznakowanie jest możliwe już nawet przy niewielkich dawkach. W związku z tym niewielki jest zarówno wpływ na kolor lub właściwości mechaniczne, jak również wzrost kosztów materiałowych produktu końcowego.

- Nasi klienci mają dostęp do zaawansowanych rozwiązań technicznych opartych na połączeniu substancji chemicznych i nowoczesnych metod detekcji, takich jak fluorescencja świetlna lub fluorescencja rentgenowska. Ściśle współpracujemy z klientem już na etapie projektowania, aby mieć pewność, że otrzyma on indywidualne i dostosowane do jego potrzeb rozwiązanie - zapewnia dr. Frank Claußen, kierownik działu materiałoznawstwa w Grafe.

Oprócz kwestii ochrony przed plagiatami pojawiają się również nowe rozwiązania w zakresie zapewnienia jakości w ramach procesów produkcji u klientów. Pozwalają one zmniejszyć uszkodzenia lub wady jakościowe i zapobiegać nieuzasadnionym reklamacjom. Dział R&D opiera się na ugruntowanych technikach testowania, które wykrywają stosowane przez klientów specyficzne oznaczenia. Wystarczy poręczny detektora, który umożliwia wykrycie plagiatu poprzez naciśnięcie przycisku, jeśli tylko specjalny znakujący masterbacz został wykorzystany w procesie tworzenia elementu z tworzywa sztucznego. Zawiera on specjalny związek, który jest aktywowany przez impuls świetlny i wysyłany z powrotem do urządzenia pomiarowego. Z pomocą uzyskanej w ten sposób wizualnej informacji zwrotnej można uzyskać wiarygodny dowód pochodzenia produktu. Zakres oferowanych przez Grafe usług obejmuje weryfikację pochodzenia produktów z wykorzystaniem własnych przyrządów pomiarowych, a także pomoc i instruktaż w obsłudze znajdujących się w ofercie firmy detektorów (WO 2013/091623 A8).

Źródło: Grafe

Czytaj więcej:
Barwniki 107

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa
 

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, K. Miarki 15/4