Nowe barwy branży tworzyw sztucznych

Clariant

Eksperci firmy Clariant po raz kolejny dokonali analizy nastrojów wśród konsumentów, przewidując ich preferencje kolorystyczne na kolejne lata. Wszystkie cztery trendy wyróżnione przez zespół ColorForward odzwierciedlają wszechogarniający nastrój smutku, złości i braku zaufania do świata w jego obecnym kształcie. Jednak spoza nich prześwituje determinacja do przetrwania oraz ostrożny optymizm opierający się na przekonaniu, że ludzie mogą wprowadzić zmiany, a sprawy potoczą się lepiej z biegiem czasu. Melancholia uwidocznia się w fakcie, iż wszystkie kolory są stonowane i lekko szare, jednak z drugiej strony - są ciepłe, naturalne i pełne nadziei.

Newmorrow - ten trend odzwierciedla nastrój równowagi oparty na zasadach yin-yang. Z jednej strony obowiązujący system uważa się za skompromitowany, niezdatny do zmiany obowiązujących warunków społeczno-ekonomicznych, z drugiej zaś strony zmiana wciąż jest możliwa za sprawą oddolnych ruchów, działań jednostek i małych grup. Paleta kolorystyczna zawiera między innymi brązowawą zieleń, budzącą skojarzenia ze ściekami i śmiercią, jednak z drugiej strony przypomina nam, że w takim środowisku rozwinęło się życie.

LongitudeLatitudeAttitude - niezadowolenie z konwencjonalnego sposobu życia znajduje się także w tle tego trendu. Przypomina on, iż rosnąca liczba ludzi żyje bez stałego adresu zamieszkania - są to tzw. nowi nomadzi. Wielu z nich jest artystami, muzykami czy właścicielami innowacyjnych firm, ale to, co ich łączy, to zamiłowanie do minimalizmu, wędrownego stylu życia i ograniczania stanu posiadania. W tej palecie kolorystycznej można wyróżnić między innymi purpurę, ciepłą, niemal pomarańczową żółć oraz poszarzały niebieski sugerujący ślady pozostawiane przez odrzutowce na bezchmurnym niebie.

Through the mirror - gdzieś na swojej drodze wielu konsumentów zaczyna doświadczać nieprzyjemnego uczucia pustki związanego z ich dotychczasowym stylem życia. Towarzyszy im poczucie utraty związku z ich wewnętrzną jaźnią, choć być może nigdy tak naprawdę tego związku wcześniej nie odczuwali. Twórcy tego trendu chcieli oddać to poczucie dryfowania w świecie przy świadomości, że prawdziwe duchowe odrodzenie jest możliwe. Wśród kolorów tej palety można wyróżnić perłowy pomarańczowy, którego użycie jest inspirowane praktykami jogi.

Nerdylicious - spoza mroku otaczającego wyżej wymienione trendy wybija się historia osób, które długo były stereotypowo postrzegane jako grupa ekscentrycznych, przeintelektualizowanych nieudaczników - nerdów. Tymczasem są oni tu dowartościowani jako mózgowcy będący innowatorami w skomplikowanym świecie, gdzie ważna jest niestrudzona ciekawość oraz pasja poznawania nowych idei. Kolory w tej palecie są miękkie i stonowane jak w pozostałych przypadkach, jednak jest to najjaśniejsza i najbardziej optymistyczna paleta tegorocznej kolekcji.

Clariant


PolyOne

Firma z siedzibą główną w Cleveland zaprezentowała kolejną odsłonę kolekcji InVisiO Color Inspiration na rok 2018 i lata kolejne. Przedstawiciele firmy zaznaczają, że zaprezentowane palety nie muszą ściśle odpowiadać każdemu produktowi, ale stanowią inspirację pozwalającą znaleźć odpowiedni kolor i materiał dla danego wyrobu. Gary Fielding z firmy PolyOne zaznacza, że opracowanie propozycji kolorystycznych zawsze wiąże się z analizą światowych megatrendów, które można zaobserwować w społeczeństwie. W bieżącej kolekcji widać zmianę w stosunku do ubiegłorocznej, w której dominowały akcenty paradoksu i pasji - obecnie odzwierciedla ona napięcia polityczne, gospodarcze i społeczne oraz daje wyraz poszukiwaniu magii i bezpieczeństwa, tęsknocie do przeszłości i próbom odnalezienia wspólnego mianownika.

Public Privacy - bez wątpienia żyjemy w czasach, w których technologia często uniemożliwia zabezpieczenie się przed atakami hakerskimi. Wszyscy jesteśmy zaangażowani w nowinki technologiczne pisząc posty, tweetując, udostępniając informacje, a tym samym - wciąż ryzykując ujawnienie naszych danych. Nasycony niebieski i jarzący czerwony symbolizują szybkość przesyłu danych cyfrowych, zaś mglisty szary ewokuje nastrój podstępu.

PolyOne


Polarized - podziały czy jedność? Nietolerancja czy akceptacja? Nasz świat jest skomplikowany i nie ma możliwości ucieczki z niego. Żyjemy w pluralistycznych społecznościach, w których zderzają się rozmaite punkty widzenia. Paleta Polarized odzwierciedla tę zagadkę poprzez kontrast i złożoność. W zależności od perspektywy, wieloaspektowa czerń migoce z optymizmem, zaś odcienie fioletu nadają ton depresyjny.

PolyOne


Chasing Yesterday - minione półwiecze zostało naznaczone kilkoma przewrotami kulturowymi. Można zauważyć obecnie tęsknotę do płyt winylowych, fotografii polaroidowych czy energetycznej wolności psychodelii. Dzięki mieszaniu i formowaniu nastrojów nostalgii można uzyskać świeży i ekscytujący efekt. Paleta zawiera klasyczne odcienie, z jasnymi odcieniami limonki, złotymi żółciami w jasnej, kremowej oprawie.

PolyOne


In Pursuit of Magic - stojąc przed wyzwaniem rzeczywistości i ufając w niewyrażalne, staramy się nadać porządek chaosowi wokół nas. Nabywając poczucia samodzielności, wkraczamy w świat nieskończonych możliwości. Magiczny wygląd ewokuje dobre samopoczucie, złoto sugeruje pozytywną energię, zaś odcienie purpury wiążą się ze spokojem i nastrojem medytacyjnym.

PolyOne


Czytaj więcej: Barwniki 75

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe
 

Aktualizacja

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, Oleska 85